Učitelji tudi bolničarji
Triindvajset učiteljev kranjskih osnovnih šol in šenčurske šole je opravilo izobraževanje za bolničarje, da bodo lahko prvi priskočili na pomoč učencem in zaposlenim na šoli, ko bo to potrebno.
Predoslje – Rdeči križ Slovenije – Območno združenje (RKS OZ) Kranj je prvič organiziralo 45-urno izobraževanje za učitelje bolničarje kranjskih osnovnih šol in Osnovne šole (OŠ) Šenčur. »Želijo si novih znanj, in če bi rekla po šolsko: prvo konferenco so moji 'učenci' opravili odlično. Želeli so si, da se izobraževanje organizira, s tem so pridobili ogromno znanj, kako tudi v šoli ukrepati in pomagati v določenih situacijah,« je povedala mentorica in podpredsednica RKS OZ Kranj Biljana Djakovič, vodja ekip prve pomoči pri RKS OZ Kranj.
Konkretna znanja s praktičnimi vajami
»Naučili so se, kako prepoznati nujna stanja in pristopiti k oživljanju s pomočjo AED, kako se odzvati pri srčni, možganski kapi, epilepsiji, sladkorni bolezni, kako ustaviti krvavitev, imobilizirati poškodovane ude, kako se pripraviti v izrednih razmerah, kako pomagati nekomu, ki je psihotravmatiziran ...« je pojasnila Djakovičeva in dodala: »Že Uredba o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč določa, da imajo šole in drugi javni zavodi, ki opravljajo dejavnost vzgoje in izobraževanja, eno ekipo bolničarjev (od tri do šest članov), če imajo več kot tristo otrok, učencev, študentov na istem kraju.« Pri prvem takšnem usposabljanju učiteljev bolničarjev v organizaciji RKS OZ Kranj sta sodelovala tudi psihoterapevt dr. Primož Rakovec in zdravnica dr. Jasna Peruničič.
Med udeleženci je bil tudi Matej Maček, učitelj športne vzgoje na OŠ Predoslje, ki jim je za izobraževanje brezplačno odstopila nekaj prostorov. »Sem tudi prostovoljni gasilec, kot učitelj športne vzgoje na šoli pa lahko povem, da smo že bili v situacijah, ko je bilo treba priskočiti na pomoč. Več takih dodatnih izobraževanj imaš, lažje in pravilneje se odločiš takrat, ko je to potrebno.«
Takih znanj ni nikoli preveč
»Za usposabljanje sem se odločila predvsem zato, ker sem na šoli vrsto let vodila interesno dejavnost Rdečega križa, z učenci smo imeli tudi organizirane ekipe prve pomoči, kjer smo to vadili za primere nesreč in poškodb ter se udeleževali tekmovanj. Takih znanj ni nikoli preveč, kaj hitro jih lahko pozabimo, a so zelo priporočljiva tako v šoli kot v zasebnem življenju,« je prepričana Urška Ude, socialna pedagoginja na OŠ Franceta Prešerna Kranj.
Učiteljici biologije z OŠ Jakoba Aljaža Kranj Andreji Longer se zdi prav, da ima vsaka šola ekipo reševalcev, zato da lahko z nekim znanjem čim prej nudijo pomoč učencem, učiteljem in vsem zaposlenim. »Po svoje je to velik izziv za nas laike, najpomembnejše vodilo pa je pomoč! »
Tudi Andreji Režek z OŠ Šenčur, vzgojiteljici v prvem razredu, se zdi, da je tako znanje zelo pomembno. »... da znamo pravočasno in hitro reagirati. Predvsem pa, da se ne bojimo pomagati. Več ko imaš tega znanja, manj se bojiš in hitreje pristopiš.«