Nasveti za nakup kakovostnih lesnih peletov
Zveza potrošnikov Slovenije vsako leto izvede test kakovosti lesnih peletov. Za testiranje se odloča zato, da bi potrošnikom olajšala nakupno odločitev in da bi spodbudila uporabo kakovostnih goriv, od katerih je v kurilni sezoni odvisna tudi kakovost zraka.
V test lesnih peletov, ki ga je zveza potrošnikov izvedla v sodelovanju z Gozdarskim inštitutom Slovenije, financiralo pa ga je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, je bilo letos vključenih 18 vzorcev peletov iz 15-kilogramskega pakiranja. Rezultati testiranja so pokazali, da so bili vsi vzorci skladni z najnovejšo različico standarda kakovosti, kar 11 vzorcev pa je prejelo oceno zelo dobro. Najboljši so bili peleti avstrijskega proizvajalca, tretje, četrto in peto mesto pa so zasedli slovenski peleti. Cenovni razpon za vrečo testiranih lesnih peletov je letos znašal od 4,51 do 9,12 evra, lani pa od 4,95 do 7,87 evra.
Standard kakovosti lesnih peletov določa za posamezne kakovostne razrede mejne vrednosti vsebnosti vode, deleža pepela, mehanske obstojnosti, gostote nasutja in deleža finih delcev. V nobenem kakovostnem razredu količina vlage ne sme presegati 10 odstotkov. V peletih kakovostnega razreda A1 je lahko največ 0,7 odstotka pepela, razreda A2 1,2 odstotka, za razred B pa je meja 2 odstotka. Peleti razreda A1 morajo doseči 98-odstotno mehansko obstojnost, razreda A2 97,5-odstotno in razreda B 96,5-odstotno. Gostota nasutja mora biti v vseh razredih večja od 600 kilogramov na kubični meter, a ne večja od 750 kilogramov na »kubik«.
Na zvezi potrošnikov svetujejo potrošnikom, da za kurjavo uporabljajo pelete kakovostnega razreda A1 in A2, ki v kombinaciji s kakovostno kurilno napravo zagotavljajo učinkovito in okolju prijazno ogrevanje. Pri nakupu naj bodo pozorni še na to, da je na površini peletov čim manj vzdolžnih in prečnih razpok in na dnu vreče čim manj drobnih delcev in finega prahu.