Varen korak tudi jeseni
Letošnja poletna planinska sezona je predvsem na račun tujih gostov po nočitvah presegla lansko. Na Planinski zvezi Slovenije pa tudi v jesenskem delu leta opozarjajo na varno hojo v gore.
Do konca septembra je v planinskih kočah prenočilo 62 odstotkov tujcev ter 38 odstotkov domačih gostov.
Ljubljana – Letošnja poletna planinska sezona je po številu nočitev v planinskih kočah presegla lansko. Vse bolj se kaže trend prenočevanja tujih gostov. Do konca septembra je statistika zabeležila 62 odstotkov tujcev ter 38 odstotkov domačih gostov. »Najbolj se to občuti v planinskih kočah osrednjega dela Julijskih Alp, ki tudi zaradi promocijskih aktivnosti Slovenije predstavlja največji magnet gorskega turizma v Sloveniji,« pravi strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije Dušan Prašnikar, ki poudarja, da bi bila zaradi precejšnje preobremenjenosti tega dela slovenskega visokogorja smiselna usmeritev promocije tudi na druga gorska območja v državi.
V neurjih, ki so zelo zaznamovala letošnje poletje, so bile močno poškodovane tudi nekatere planinske poti, a kot pojasnjujejo na Planinski zvezi Slovenije, je pretežni del poti že pregledan in normalno prehoden, nekatere pa zaradi varnostnih razmer še ostajajo zaprte. Najhujše so bile sicer razmere na območju Zgornje Savinjske doline in pretežnem delu Koroške.
Planinske koče počasi zapirajo svoja vrata, predvsem tiste v visokogorju so z nekaterimi redkimi izjemami že zaključile sezono, medtem ko v kočah na nižje ležečih predelih še vabijo planince k okrepčilu. Čeprav je v dolini še precej toplo, pa v gorah ponekod že lahko vladajo zimske razmere. Zato strokovni sodelavec PZS in gorski reševalec Matjaž Šerkezi predlaga previdnost: »V gorah je že marsikje zapadel prvi sneg, ki kot vsako leto zahteva izkušnje in znanje uporabe pravilne opreme, torej derez, cepina in čelade. Odpadlo listje, ki pokriva mokre korenine in skale, je lahko razlog za zvine, zlome in padce s poškodbami glave in hrbtenice.«
Ob upoštevanju priporočil za varno obiskovanje gora pa lahko tudi jeseni varno uživamo v gorah. Šerkezi svetuje primerno načrtovanje in pripravo ture s pregledom vremenske napovedi in uporabo preverjenih planinskih zemljevidov in aplikacij, kot je maPZS ali LocusMap. Nujna so tudi topla oblačila, primerna obutev ter nahrbtnik s prvo pomočjo, naglavno svetilko, zemljevidi, energijsko hrano in brezalkoholnimi napitki. Na poti pa je treba poskrbeti za varnost, hoditi po označenih poteh, spremljati vreme, pri sebi pa imejmo tudi napolnjen telefon. Ob obisku gora pa spoštujmo tudi naravo, tako živali kot rastline, in za seboj ne puščajmo smeti.