Pogovori v Živi knjižnici potekajo »ena na ena« in trajajo pol ure. / Foto: Nik Bertoncelj

Življenjske zgodbe »živih knjig«

Na Jesenicah je potekala Mladinska živa knjižnica, na kateri je bilo za pogovor na voljo šestnajst »živih knjig«, to je različnih posameznikov, ki so v pogovorih ena na ena iskreno spregovorili o svojih življenjskih zgodbah.

Jesenice – »Odraščal sem v Preddvoru, kjer sem hodil v osnovno šolo, nato sem postal dijak Gimnazije Kranj, kasneje pa sem doštudiral kemijo v Ljubljani. Delam kot programer v startupu Toshl, kjer razvijamo aplikacijo za spremljanje osebnih financ. V prostem času se najraje družim s prijatelji in rekreativno treniram plavanje in gimnastiko. Svojo spolno usmerjenost sem najprej razkril prijatelju v gimnaziji, kmalu tudi materi in drugim prijateljem, bratu, očetu in drugim sorodnikom pa šele nekaj let kasneje. Tudi v službi vedo, da sem gej. Zaradi svoje spolne usmerjenosti med bližnjimi nisem imel negativnih izkušenj, za kar sem zelo hvaležen.« To je zgodba Jureta, ene od »živih knjig«, ki jo je bilo mogoče »prebrati« v sklopu Mladinske žive knjižnice, ki je potekala na Jesenicah.

Kot je povedal organizator dogodka Anže Bertoncelj, je projekt Živa knjižnica začel v Kranju, tokratna je bila prva mladinska in prva na Jesenicah. Osebe, ki so pripravljene iskreno spregovoriti o svojih življenjskih zgodbah, je našel na različne načine, tudi s pomočjo društev. Nekatere »žive knjige« v projektu sodelujejo že dalj časa, saj je za marsikoga pogovor o težkih življenjskih preizkušnjah eden od načinov za okrevanje in jim pomaga na poti v prihodnost.

Poleg Juretove zgodbe so obiskovalci lahko slišali zgodbo o poti s 35 let starim kombijem v Iran, o depresiji v družini, o obsesivno-kompulzivni motnji, zgodbo osebe s tesnobo, osebe v primežu depresije, anksioznosti in samomorilnosti, ženske z izkušnjo družinskega nasilja, zgodbo bivšega odvisnika, mame hčera, ki sta storili samomor, osebe z izkušnjo anoreksije in bulimije, zgodbo 19-letnice, ki je šla sama po 3500 km dolgi Apalaški poti, alpinističnega inštruktorja, dekleta, ki je pri 16 letih premagalo raka in se soočilo s slepoto, turške prostovoljke, osebe, ki je kolesarila do Pekinga in nazaj, zgodbo Gorana Hrvaćanina - Cringefluencerja ter zgodbo režiserja dokumentarnih filmov.

Med obiskovalci je bila tudi Zarja, ki si je najprej izposodila »živo knjigo« z izkušnjo odvisnosti od prepovedanih drog. Kot je povedala Zarja, jo sicer zanimajo prav vse zgodbe sodelujočih. »Je zanimiv občutek, ko te človek spusti blizu in ti iskreno spregovori o tem, skozi kakšne težke stvari je šel v življenju. Mislim pa, da te tudi take življenjske izkušnje gradijo,« je dejala.

Zgodba režiserja

Tudi mi smo si izposodili »živo knjigo«, ki se je izkazala za imenitno »branje«. To je bil Miha Mohorič, filmski ustvarjalec in svetovni popotnik. Je večkrat nagrajeni režiser dokumentarnih filmov, ki je že od malega vedel, da si želi ustvarjati filme. Vrsto let je potoval po svetu, spoznaval zgodbe ljudi, obiskal je najbolj odročne, težko dostopne in nevarne kraje sveta. Toda ... »Biti filmar in od tega živeti ni služba, ki bi ti bila dana, ampak je dolga in trnova pot, polna odrekanj, vztrajnosti in predanosti,« je dejal Kranjskogorčan, ki z družino živi v Mojstrani. »Taka služba ti da veliko svobode, hkrati pa nimaš socialne varnosti, odvisen si od razpisov. Le če na njih uspeš, lahko preživiš ...«

Ob snemanju dokumentarnih filmov po svetu so ga najbolj zanimale zgodbe preslišanih ljudi, ljudi, ki se jim godijo krivice. A prav od njih se je tudi naučil, kaj je sreča: ta izvira iz druženja, zaupanja, človeških vrednot ... In še: ker ima rad humor, v še tako težki zgodbi skuša najti nekaj pozitivnega, je povedal ta filmski ustvarjalec, ki je med drugim štiri leta s kamero spremljal otroke, ki živijo na ulicah Katmanduja, s Tomom Križnarjem posnel film Trohnenje o gobavcih, pa film o romskih gasilcih Tekmüvanje, za katerega je prejel nagrado vesna, ta čas pa snema film o slovenski identiteti na Kredarici.

Dogodek sta v okviru projekta Mladi@Jesenice organizirala Zavod Jedrce in Anže Bertoncelj v sodelovanju z Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske in Občinsko knjižnico Jesenice ter ob finančni podpori Občine Jesenice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Nad krizo z zdravo kmečko pametjo

Kmetje iz kranjske, nakelske in preddvorske občine so tudi leto 2008 zaključili s tradicionalnim srečanjem.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 13. november 2018 / 15:55

Požar na livarni sredi Kranja

Kranj – Danes okoli pol enajstih dopoldne je zagorela streha proizvodnih prostorov livarne in orodjarne na Koroški cesti v Kranju. Gasilci so požar pogasili v dobri uri. Poškodovanih ni bi...

Razvedrilo / torek, 13. november 2018 / 11:39

Votanove hčerke

Prejšnji teden so povabili na predstavitev že četrte knjige kranjskega pisatelja Tomaža Kukovice, in sicer v Kruhkerijo Gorjanc v Hotemaže. Povezovalni del dogodka so zaupali igralcu Boštjanu Sever...

Šport / torek, 13. november 2018 / 11:38

Petek še naprej direktor

Nekdanji skakalec – od lani marca pa direktor Smučarske zveze Slovenije – Franci Petek naj bi bil danes imenovan za direktorja za polni mandat.

Šport / torek, 13. november 2018 / 11:37

Malo zmag za naše Rise

Naša pomlajena članska hokejska reprezentanca je na turnirju v Minsku izgubila vsa tri srečanja, na domačem turnirju na Jesenicah je reprezentanca do 18 let slavila le enkrat, najbolje pa so se odreza...

Šport / torek, 13. november 2018 / 11:37

Remi Domžal, poraz Triglava

Domžale, Maribor – Nogometaši v 1. SNL Telekom so odigrali tekme 16. kroga. V Ljudskem vrtu so se pomerili nogometaši Maribora in Triglava. Kranjčani so presenetili in z zadetkom Tilna Mlakarja v...