Kako se ogrevati z lesom in kakšen les uporabljati
V Sloveniji se je v zadnjem času povečalo zanimanje za ogrevanje stanovanjskih hiš z malimi kurilnimi napravami na lesno biomaso. Ker pri tem nastajajo emisije, ki močno vplivajo na kakovost zraka, je zelo pomembno, da uporabniki teh naprav za kurjenje uporabljajo kakovostno lesno biomaso, da kurijo pravilno in da kurilne naprave redno vzdržujejo.
»S pravilnim kurjenjem privarčujemo denar ter varujemo zdravje in okolje,« ugotavljajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, kjer so pred začetkom kurilne sezone pripravili nekaj nasvetov o kurjenju z lesom. »Kurimo lahko le zračno suh les, to je les z vlažnostjo do 20 odstotkov. Les skladiščimo v zračnih in pokritih skladovnicah, po možnosti na soncu,« svetujejo na ministrstvu in dodajajo, da je hrastova drva pred uporabo za kurjenje priporočljivo sušiti od dve do tri leta, drva iz bukve, jesena in sadnega drevja dve leti, drva iz lipe, jelše in breze od enega do dveh let, drva iz topola in smreke eno leto ... Pri pravilnem kurjenju z ustreznim dotokom zraka in ustreznim gorivom nastaja visok plamen svetle barve, svetel in droben pepel ter redek in skoraj brezbarven dim, v katerem je manj zdravju škodljivih snovi.
Kuriti ne smemo kartona, embalaže, barvanega ali lakiranega lesa, ivernih plošč, plastike in drugih gospodinjskih odpadkov, prav tako ne vlažnega lesa, saj se pri tem veliko energije porablja za izhlapevanje vode. Pri nepravilnem kurjenju oziroma uporabi neustreznega goriva nastaja pojenjajoč plamen temnordeče barve, temen in grob pepel ter gost in sivkast dim, v katerem pa je veliko strupenih in zdravju škodljivih snovi ter prašnih delcev.