Spremembe so vidne
Z direktorico Doma starejših občanov Preddvor Lidijo Kos smo se pogovarjali o spremembah, ki so se zgodile, odkar je prisotna v Potočah – torej v dobrem letu in pol.
Direktorica DSO se zaveda, da bodo kmalu v soseščini zrasli novi domovi za starostnike, kar predstavlja tako zanje kot tudi druge domove na Gorenjskem velik izziv, predvsem glede kadra.
Potoče – Izboljšala se je zdravstvena nega, v Domu starejših občanov Preddvor (DSO) so se kadrovsko okrepili. »Ponovno smo vzpostavili domsko kuhinjo, tako da smo šli lahko tudi v razvoz kosil. Občina nam je s podeljeno koncesijo omogočila stalno domsko zdravnico, vzpostavili smo domsko lekarno. V sodelovanju s KD Josipine Turnograjske, občino in Zavodom za turizem Preddvor smo ponovno odprli Josipinino sobo, organizirani so tudi ogledi. Na novo imamo pogodbo za pomoč na domu z Občino Jezersko, kjer imamo tudi že uporabnika,« našteva direktorica Kosova. Omeni tudi letošnje štirimesečno začasno varstvo sedmih uporabnikov, ki je bilo dobro sprejeto. Nanj računajo tudi prihodnje leto, če bodo le kadrovske možnosti dopuščale. »Imamo veliko medgeneracijskega druženja, s prostovoljskim programom smo pridobili dodatne prostovoljce, v redne tire se je vrnila duhovna oskrba, ki jo je covid-19 sicer okrnil. Za svetovni dan starostnikov smo imeli prireditev z Beneškimi fanti, igrali so nam Gašperjevi … Letos ne manjka dejavnosti, obiskov v hiši, stiki s šolami so redni, po več letih pa nam je uspelo organizirati tudi piknik s svojci – in tudi tu je bil odziv dober.«
DSO Preddvor v prihodnje stremi predvsem k temu, da obdrži kapacitete, kar pomeni med 160 in 165 stanovalcev. Idejni in finančni načrt za gradnjo četrtega nadstropja v novem delu doma sta izdelana, gradili naj bi dvo- in enoposteljne sobe. Zato bi se potem lahko v Gradu Turn, sosednji stavbi, ki jo dom ravno tako uporablja za svoje stanovalce, tudi obnavljalo. Ravno tako razmišljajo o eno- in dvoposteljnih sobah ali oazah, kar v praksi pomeni manjši poseg v stavbo. »Grad je le iz 14. stoletja,« pojasni direktorica. Resneje so že pristopili k projektu, vendar so letošnje poplave tudi pri njih proces malce upočasnile.
Kar se tiče fluktuacije osebja, Kosova ugotavlja, da ni velika. »Lani je bilo dvakrat toliko prihodov kot odhodov, letos je število nekako enako, večinoma pa gre pri odhodih za osebne razloge,« nadaljuje. Zaveda se, da bodo kmalu v soseščini zrasli novi domovi za starostnike, kar pomeni tako za preddvorskega kot tudi druge domove na Gorenjskem izziv, zlasti glede kadra. Vendar po njenem mnenju migriranje kadra ne pomeni rešitve za kapacitete, ki jih domovi nudijo. Nekako je navajena, da se mora boriti za kader, a kot kaže, ne bo šlo drugače, kot da bodo kakšnega delavca tudi »uvozili«. Opaža namreč, da pri nas preprosto ni ljudi, ki bi delali. Doda še, da imajo res veliko srečo s študenti zdravstvene nege, ki pa so velikokrat že kar njihovi sodelavci, ne le pomoč. Mogoče bo kateri od njih ostal in se zaposlil, nudijo pa mu lahko tudi možnost izobraževanja in napredovanja. Ob tem omeni še, da bo v domu kmalu začela delati enota za celostno obravnavo posameznika.
Sklene, da leto ni bilo preprosto, zlasti pa so razmere poslabšale podražitve – elektrike, kurjave, hrane. Povišali so se stroški dela, zato so oskrbnine enkrat že povišali, kar pa ni dovolj, da bi pokrili vse stroške. Na vprašanje, ali bodo jeseni ponovno podražili, pa še nima odgovora.
Direktorica izkoristi priložnost in povabi v Potoče, v DSO Preddvor, 16. novembra na odprtje demenci prijazne točke, ki jo bodo odprli v sodelovanju z zavodom Spominčica, prireditev pa bodo združili tudi s praznovanjem 75-letnice doma ter ponovno izdali interno glasilo Klas, ki sicer izide enkrat letno, tokrat pa bo izšlo po dveh letih.