Lutkarski dnevi v Šmihelu
Danes in jutri zvečer ob 19.30 bo pri Prangarju v Zmotičah / Sigmontitsch pri Brnci / Fuernitz dramska skupina Slovenskega prosvetnega društva Dobrač iz Brnce igrala komedijo Toneta Partljiča Čaj za dva. Režiserka je Ana Rutar.
Mnogi organizatorji kulturnih prireditev bi bili veseli, če bi se njihovih predstav v petih dneh udeležilo nad dva tisoč ljudi. In s tem se lahko pohvali Katoliško prosvetno društvo Šmihel pri Pliberku / St. Michael ob Bleiburg, ki je med 18. in 22. oktobrom organiziralo že 23. mednarodni lutkovni festival Cikl cakl. Vse predstave lutkovnih gledališč iz Slovenije, Italije in Avstrije v obnovljeni farni dvorani so bile dobro obiskane. V prostorih občinskega urada pa so šmihelski lutkarji pripravili razstavo lutk iz svojega bogatega arhiva. Nekatere od njih so bile uporabljene tudi na tokratnem festivalu.
Letošnji festival so šmihelski lutkarji sklenili v nedeljo s prvo izvedbo igrice Zlatka Kriliča Jajce. Zgodba je enostavna, šaljiva in poučna, saj pove, da se jajca sicer smejo kuhati, vendar je treba biti previden, saj se lahko marsikaj skriva za lupino: lahko piščanec ali pajek, lahko želva ali morda celo kača. Igro so dopoldne prvič zaigrali in popoldne ponovili člani domače lutkovne skupine Kakodolgoše pod vodstvom režiserja Riharda Grilca. Tudi organizacijsko zahtevne prireditve pa v Šmihelu ne bi mogli organizirati brez pomoči številnih domačinov, občine in podjetnikov.
Predsednik Katoliškega prosvetnega društva Šmihel Silvo Jernej je povedal, da imajo lutke v njegovem kraju dolgo tradicijo. Pred 43 leti je mlade za lutke navduševal Karel Gril, ki je v goste za pomoč povabil priznanega kranjskega lutkarja Saša Kumpa, ki je ostal do konca življenja povezan s šmihelskimi lutkarji. Ker ni imel svojega prevoza, se je z avtobusom pripeljal do Jezerskega, kjer so ga počakali Šmihelčani …
Jubilej v Pliberku
Pretekli teden so v Pliberku v Podjuni počastili pomemben jubilej: 30. obletnico ustanovitve društva Kulturni dom Pliberk. Društvo je leta 1995 začelo graditi nov kulturni dom. Štiri leta kasneje je bila v takrat še nedograjenem domu prva prireditev. Leta 2004 je bil dokončno odprt. Kulturni dom je danes pomemben dejavnik slovenskega in dvojezičnega kulturnega in družabnega življenja v Pliberku in v vsej Podjuni. V njem letno organizirajo od 70 do 80 prireditev.