Vzpostavili pregledovalnik delovišč na vodotokih
Od torka je na voljo spletni pregledovalnik delovišč na vodotokih, ki jih urejajo po avgustovskih poplavah. Lokacije ter opisi aktualnih in zaključenih delovišč so dostopni na portalu Poplave 2023. Doslej so izredne ukrepe izvedli na približno 330 kilometrih vodotokov.
Ljubljana – Z namenom, da bodo dela na vodotokih javnosti predstavljena transparentno, informacije pa dnevno dostopne, je bil v torek vzpostavljen spletni pregledovalnik delovišč na vodotokih. Kot je na novinarski konferenci pojasnila Neža Kodre, direktorica Direkcije Republike Slovenije za vode, so izredna dela na vodotokih začeli izvajati takoj, ko so hidrološke razmere na terenu to dopuščale, z vsemi razpoložljivimi ekipami in mehanizacijo pa še vedno intenzivno potekajo. »Izvajajo se ukrepi za odvrnitev neposredne nevarnosti za življenje oziroma zdravje ljudi ali premoženja,« je poudarila. Prioritetno potekata čiščenje naplavin in plavja ter stabilizacija dna in brežin strug vodotokov, s čimer želijo zagotoviti pretočnost in odvajanje zalednih voda.
Na vodotokih približno 1500 oseb
Do torka so v okviru izrednih ukrepov na vodotokih zaključili delo na 466 deloviščih za 330 kilometrov vodotokov. Ker je obseg škode zelo velik, dela ne potekajo na vseh poškodovanih odsekih hkrati, ampak postopoma – po prioritetah glede na škodni potencial, ki ga predstavlja posamezni vodotok. »Dela so ponekod izredno obsežna in zahtevna, saj je bilo treba na določenih lokacijah strugo na novo vzpostaviti ali pa jo prestaviti tudi za več deset metrov,« je povedala Kodretova. Dodala je, da dela trenutno potekajo na 206 deloviščih, na terenu je okrog tisoč delovnih strojev s strojniki in še okrog petsto dodatnih delavcev, skupno torej na vodotokih deluje približno 1500 oseb.
Za izredne ukrepe na vodotokih je bilo iz proračuna odobrenih 47 milijonov evrov, od tega so doslej za ta dela namenili dobrih 15 milijonov evrov. »Po fazi izrednih ukrepov bo sledila faza sanacije in obnove, za kar se pripravljajo ukrepi, ki bodo na posameznem zaključnem območju zagotovili celovito, dolgoročno in trajnostno rešitev,« je pojasnila direktorica.
Podatke dnevno posodabljajo
V pregledovalniku na naslovu poplave2023.evode.si je mogoče na interaktivnem zemljevidu Slovenije ogledati, na katerih območjih in kakšna dela so bila izvedena, kje in kakšna dela trenutno potekajo ter delno zaključena delovišča. Podatki se spreminjajo dnevno, saj se delo na nekaterih deloviščih zaključuje, medtem ko se vsak teden odpirajo nova delovišča. »Aplikacija bo v prihodnje dopolnjena tudi s prihodnjimi delovišči, torej s podatki, kam se bodo dela usmerjala v enem tednu oziroma dveh,« je še napovedala direktorica.
Kot je razvidno s spletnega prikazovalnika, so trenutno na Gorenjskem največja delovišča na vodotokih v občinah Škofja Loka, Gorenja vas - Poljane in Žiri. Poleg tega so dela v teku še v občinah Kamnik, Cerklje na Gorenjskem, Komenda, Mengeš, Medvode, Preddvor, Železniki, Tržič, Žirovnica in Radovljica.