Jubilej kamniških planincev
S slavnostno akademijo z naslovom Tukaj je lepo pa daleč se vidi so v petek člani kamniškega planinskega društva počastili sto trideset let delovanja društva.
Ob jubileju je izšel tudi zbornik Sto trideset let močne tradicije, ki na nekaj več kot 250 straneh prinaša obilo zanimivega branja tako o preteklosti kot tudi o današnjem času in delovanju društva.
Kamnik – Dobro uro trajajočo prireditev so obogatili s pestrim kulturnim programom. Kot je v svojem govoru dejal predsednik društva Marko Petek, so bile namreč gore vedno vir navdiha številnim umetnikom in tudi s kamniškimi gorami ni bilo nič drugače. Kaj danes predstavlja Planinsko društvo Kamnik, pa so na hudomušen način predstavili v kratkem filmu, v katerem se nadobudna mlada planinca »sprehodita« med različnimi odseki, ki danes tvorijo skupnost, ki tudi po 130 letih ostaja še kako živa.
»Sto trideset let presega življenjsko dobo posameznika. Za to so bile potrebne generacije, ki so predajale svoje znanje in izkušnje, da na njih še danes gradimo in izvajamo svoje aktivnosti, kot so denimo obnove koč. V preteklih letih nam je namreč uspelo obnoviti obe koči, kar je za društvo, ki temelji na prostovoljstvu, precej velik dosežek,« je med drugim povedal predsednik društva Marko Petek, ki je iz rok predsednika Planinske zveze Slovenije prejel tudi svečano listino, najvišje priznanje PZS, ki ga je ob visokem jubileju prejelo kamniško društvo.
Slavnostni govornik na prireditvi je bil sicer profesor na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Igor Škamperle, ki je v svojem govoru omenil različne vidike obiskovanja gora. »V sodobnem času, ko tehnična in virtualna realnost postajata vse bolj invazivni in prodirata na vsa področja našega življenja, se lahko spomnimo, da nam prav naravna krajina s svojimi posebnostmi, malim in velikim bogastvom človeških pripovedi, znamenj in simbolov /.../ pomaga ohranjati živ spomin, ki je steber tako osebne kot kolektivne identitete,« je med drugim poudaril Škamperle in dodal, da je pomemben delček v ta mozaik dodalo tudi kamniško društvo.
Korenine kamniškega planinskega društva sicer segajo daleč v 19. stoletje in se kažejo v različnih akcijah, srečanjih in prireditvah, 19. julija 1893 pa je bilo ustanovljeno kot prva podružnica Slovenskega planinskega društva. Prvi predsednik je postal takratni župan Josip Močnik, združevalo pa je še druge pomembne kamniške veljake. Danes kamniško društvo šteje za tretje največje v Planinski zvezi Slovenije.