Vidnost pešcu zagotavlja večjo varnost
V okviru nacionalne preventivne akcije Bodi viden – bodi previden, ki poteka ta teden, opozarjajo pešce, naj spoštujejo cestnoprometna pravila in poskrbijo za svojo vidnost, ostale udeležence v prometu pa, da naj bodo še posebej pozorni na pešce.
Kranj – Včeraj se je začela enotedenska nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden, ki jo izvajata Agencija za varnost prometa (AVP) in policija v sodelovanju z Zvezo združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije.
V okviru akcije bodo ves teden po vsej Sloveniji potekale številne preventivne aktivnosti, policija pa bo predvsem v bližini prehodov za pešce izvajala krajše poostrene nadzore aktivnosti nad spoštovanjem predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil (izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje). Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot sta izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Prostovoljci Združenj zveze ZŠAM Slovenije pa bodo izvajali delavnice za otroke, starostnike in druge ranljive skupine na temo varne udeležbe pešca v prometu ter fizičnega varovanja otrok na poti v in iz šole v času pred in po jesenskih počitnicah. Skupaj z AVP in Policijo bodo razdelili tudi 5000 odsevnikov. Za spodbujanje varne mobilnosti otrok je AVP pripravila gradivo z naslovom Učenec pešec, ki je namenjeno učiteljem in učencem prvega triletja.
Z akcijo želijo deležniki voznike motornih vozil, (e-)koles in e-skirojev opozoriti, naj bodo med vožnjo izjemno pozorni na pešce. Še posebej naj bodo previdni v območju prehodov za pešce in tudi na območjih, kjer je pričakovati prisotnost pešcev. Pešce želijo spomniti, da morajo – prav tako kot drugi udeleženci v prometu – spoštovati cestnoprometna pravila. Uporabljati morajo prometne površine, namenjene hoji pešcev, in ponoči obvezno nositi odsevna telesa za večjo vidnost ali svetilko, ki oddaja belo svetlobo. AVP opozarja še na odvračanje peščeve pozornosti od dogajanja v prometu zaradi uporabe mobilnih telefonov, slušalk, pregledovanja družbenih omrežij, kar ne zmanjšuje le pravočasnosti in ustreznosti reakcij voznikov, ampak tudi pešcev – njihova pozornost je zmanjšana celo do 60 odstotkov.