A-čih v masko, ne v človeka
Čeprav o številu novih okužb s koronavirusom ne poročamo več tako pogosto kot nekoč, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) še vedno dnevno spremljajo razširjenost virusa. Minuli petek so med 144 PCR-testi potrdili 56 novih okužb. Število aktivnih primerov okužb v državi je bilo blizu 700. A število prijavljenih primerov ne odraža realnega stanja. »Okužb s SARS-CoV-2 je zanesljivo več, saj je potek pri večini lahek in pregled oz. obisk zdravnika ni potreben, zato jih prijavni sistem spremljanja niti ne zazna,«pojasnjujejo na NIJZ. Spremljanje števila novih okužb je odvisno tudi od priporočil in prakse testiranja.
Na NIJZ ob prehodu v jesensko-zimski čas, ko je kroženje respiratornih virusov večje, poudarjajo pomen preventivnih ukrepov za zmanjšanje možnosti okužbe dihal, kot so redno umivanje rok, redno prezračevanje prostorov, kašljanje v rokav ali robček, cepljenje, nošenje maske, ob znakih okužbe pa naj oboleli ostane doma. Konkretno v ZD Škofja Loka paciente z znaki okužbe že pozivajo, naj si masko nadenejo že pred vstopom v ZD.
Po podatkih NIJZ je bilo v tednu od 25. septembra do 1. oktobra v bolnišnice sprejetih 219 bolnikov zaradi resnih akutnih okužb dihal, od teh jih je bilo 191 testiranih na covid-19, med katerimi je bilo deset odstotkov potrjenih okužb. Med slednjimi ni bilo nikogar, ki bi bil cepljen. Nekoliko bolj zaskrbljeni so ob začetku sezone respiratornih obolenj na Infekcijski kliniki v Ljubljani. »Vsak teden je več pacientov kot teden pred tem,« je za TV Slovenija stanje opisala infektologinja Mateja Logar, ki sicer meni, da gre za tipično »jesensko dogajanje«, a da je hkrati utemeljena tudi skrb, da bi v prihodnjih mesecih sledila preobremenjenost bolnišnic. »Kombinacija covida, respiratornega sincicijskega virusa in virusa gripe predstavlja precejšnje tveganje za prenapolnjenost bolnišničnih kapacitet.« Kljub vsemu stanje ni tako resno kot v letih 2020 in 2021. »Virus je zdaj drugačen. Vseeno pa nas skrbi pričakovano povečano število ljudi, ki bodo potrebovali hospitalizacijo zaradi covida-19.«
Še med najtežjimi časi epidemije so nekateri nošenje mask imeli za nepotreben ukrep. A kako prepričati prepričane, da je maska, če imamo znake okužbe, četudi blažje, vsaj priporočljiva v zdravstvenih ustanovah, socialnovarstvenih zavodih, domovih za starejše in lekarnah? V vsakem primeru je bolje, da kihnemo v robček ali masko, ne v drugega človeka.