Oktobra ozaveščanje o požarih v naravi
Ob letošnjem oktobru – mesecu požarne varnosti poteka ozaveščanje o požarih v naravi – kako jih preprečiti in kako pravilno ravnati v primeru požara ter po njem.
Pristojni opozarjajo, da so požari v naravi pogosto posledica človeške nepazljivosti ali neprevidnosti pri uporabi odprtega ognja.
Kranj – Oktober je tradicionalno posvečen ozaveščanju o požarni varnosti, letos se Uprava za zaščito in reševanje skupaj z gasilskimi organizacijami in Zavodom za gozdove Slovenije v okviru projekta Oktober – mesec požarne varnosti posveča predvsem preprečevanju požarov v naravi. Lani smo lahko vsi spoznali, kako uničujoči so lahko požari v naravi, na kar nas je poleg uničujočega požara poleti na Krasu opomnil tudi marčevski gozdni požar na Potoški gori na območju občine Preddvor.
Pristojni opozarjajo, da so požari v naravi pogosto posledica človeške nepazljivosti ali neprevidnosti pri uporabi odprtega ognja. Zato so ta mesec pripravili različne aktivnosti, usmerjene v ozaveščanje in usposabljanje širše javnosti o pomenu preprečevanja požarov v naravi ter pravilnem ravnanju ob požaru in po njem. Napotki so prilagojeni tudi za osebe z okvaro vida in natisnjeni v prilagojeni pisavi. V nadaljevanju navajamo samo nekaj osnovnih napotkov.
Pri kurjenju v naravi kurišče obdajte z negorljivim materialom, kurjenje naj vedno nadzoruje polnoletna oseba, pripravite pa tudi opremo, naprave in sredstva za gašenje začetnega požara. Po končanem kurjenju ogenj popolnoma pogasite (lahko z zemljo, vodo, gasilnikom ... Da ne bi prišlo do požara v naravi, poskrbite za urejeno okolico doma, ne odmetavajte cigaretnih ogorkov, po gozdu in suhi travi se ne vozite z motornimi vozili, v suhih in vetrovnih dneh ne kurite.
Če je požar v naravi v bližini vašega doma in je v zraku dim, zaprite okna in vrata ter zatesnite odprtine ter iz okolice stavbe umaknite predmete, ki jih lahko zajame ogenj. Če je odrejena evakuacija, upoštevajte navodila pristojnih služb in s seboj vzemite nujne stvari, ki ste jih pripravili za primer nesreče. Ob vrnitvi na dom preglejte stanje stavbe, opazujte dogajanje v okolici in bodite pozorni na morebitne nove izbruhe požara. Priporočajo tudi, da invalidi sporočijo pristojnim službam in sosedom, da bodo ob požaru v naravi in ob evakuaciji potrebovali pomoč, ter se dogovorijo, na kakšen način jim lahko pomagajo. Seveda pa velja, da je treba razglase velike ali zelo velike požarne ogroženosti striktno upoštevati.