Izjemen ilustrator in glasnik miru
V Galeriji Šivčeva hiša v Radovljici je v oktobru na ogled gostujoča razstava ilustracij Iveta Šubica, ki so jo lani ob stoti obletnici njegovega rojstva pripravili v Loškem muzeju. Njegov doslej zapostavljen, a v vseh pogledih izjemen ilustratorski opus je v zadnjih dveh letih raziskala kustosinja Petra Čeh.
Ive Šubic je v štiridesetih letih ilustriral kar 96 knjig in slikanic, v katerih je objavil več kot 1500 ilustracij.
»Današnji večer je nekoliko poseben, občutek imam namreč, da Ive prihaja domov,« je ob odprtju razstave Ive Šubic – ilustrator v vrtu Galerije Šivčeva hiša dejala Petra Čeh, lani avtorica razstave in takrat še kustosinja Loškega muzeja, danes pa direktorica Koroškega pokrajinskega muzeja v Slovenj Gradcu. Njena misel se je navezovala na besede Petre Bole, direktorice Muzejev Radovljiške občine, ki je poudarila razlog, da razstava, ki je bila lani v širšem obsegu prvič na ogled v Škofji Loki, tokrat gostuje v Radovljici. Tu je namreč doma edinstvena zbirka slovenske knjižne ilustracije, ki jo je pred skoraj petdesetimi leti strokovno s sistematičnim zbiranjem del zasnovala Maruša Avguštin.
Bogat ilustratorski opus
Razstava v osrednji radovljiški galeriji je po Škofji Loki in Slovenj Gradcu tretja postaja obsežnega projekta, ki so ga v Loškem muzeju začeli snovati v letu pred epidemijo. Kot je povedala njegova direktorica Saša Nabergoj, so se v prvi vrsti odločili temeljito raziskati bogat ilustratorski opus Iveta Šubica, ki je bil doslej ob njegovi ustvarjalni poti na področju slikarstva in grafike nekoliko pozabljen in v ozadju. Lani so ob stoti obletnici umetnikovega rojstva tako pripravili veliko razstavo Ive Šubic – ilustrator in kulturni delavec, pri čemer so na slovenjegraški razstavi poudarili še njegova prizadevanja za mir, kar je bil po vojni njegov življenjski moto, saj je sam kot partizan na lastni koži skusil grozote vojne.
Petra Čeh je dve leti pripravljala tako interpretacijo kot kontekstualizacijo umetnikovega opusa. Ive Šubic je po razstavi trajni zapis v zgodovino slovenske likovne umetnosti, še posebno ilustracije, v nadaljevanju dobil še s simpozijem in zbornikom, pri katerem je sodelovalo še več strokovnjakov s področja likovne umetnosti ter tistih, ki so slikarja poznali. »Pri raziskovanju so mi vseskozi ob strani stale Ivetove hčere Maja, Nives in Urška, ki so mi pomagale priti do pomembnih dokumentov in informacij, s katerimi sem lahko sestavila to čudovito zgodbo, ki jo danes vidite na razstavi,« je povedala Petra Čeh, ki je ob sodelovanju kustosinje Anje Zver v nekoliko ožjem obsegu razstavo ilustracij prenesla v Galerijo Šivčeve hiše.
Kot je povedala avtorica razstave, je Ive Šubic ilustriral kar 96 knjižnih del, v katerih je več kot 1500 ilustracij, kar pomeni, da je njegov opus zagotovo še enkrat večji, saj jih je vedno naslikal več, kot jih je šlo pozneje v knjigo. »Ive je sam dejal, da če bi imel kakšno drugo možnost, bi morda ilustriral manj, a je v povojnih časih kot umetnik nekako moral preživeti.« Na aktualni razstavi je kronološko po desetletjih na ogled več kot sto ilustracij, med njimi so tudi nekatere iz zbirke Šivčeve hiše.
Ob odprtju je spregovorila tudi podžupanja Škofje Loke Tina Teržan, ponosna, da Ivetove dedinje tako lepo skrbijo za njegovo ustvarjalno dediščino, radovljiški župan Ciril Globočnik pa je izrazil veliko zadovoljstvo nad sodelovanjem vseh treh muzejev. Razstava bo na ogled do 4. novembra.