Na pristojnem ministrstvu o morebitni prepovedi telefonov v šolah na nacionalni ravni še ne razmišljajo. / Foto: Gorazd Kavčič

Učenje brez motenj digitalnih tehnologij

V dobi, ko so pametni telefoni postali neizogiben del našega vsakdana, se vse več držav odloča za uvedbo prepovedi uporabe telefonov med šolskim časom. Franciji in Finski, ki prepovedujeta uporabo mobilnih telefonov v šolah, se z začetkom prihodnjega leta pridružuje tudi Nizozemska. Kako pa je pri nas?

Boris Mohorič, ravnatelj: »Mislim, da bi moralo ministrstvo izrecno prepovedati uporabo telefonov v šolah in tudi pripraviti smernice, kako ravnati v primeru, ko se otroci prepovedi ne držijo.«

Anja Stržinar, dijakinja: »Nobena prepoved ne bo dejansko ustavila uporabe. Sicer pa so digitalne naprave lahko pri pouku tudi v veliko korist.«

Kranj – Vprašanje prepovedi telefonov v šolah ne nudi enostavnih odgovorov. Pomembno je upoštevati različne vidike te problematike ter iskati ravnovesje med omejitvami uporabe telefonov in spodbujanjem razvoja digitalnih veščin. Sodelovanje med učitelji, starši in učenci je ključnega pomena pri oblikovanju smernic, ki bodo omogočile produktivno učno okolje, obenem pa bodo spoštovale potrebe in izzive sodobnega sveta. Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje (MVI) o morebitni uvedbi prepovedi telefonov v šolah ne razmišljajo. »Na ministrstvu ne načrtujemo zakonskih sprememb, s katerimi bi na nacionalni ravni prepovedali uporabo mobilnih telefonov. Osnovne šole lahko sicer z internimi akti (pravila šolskega reda) individualno prepovejo ali pa omejijo uporabo mobilnih telefonov, pri čemer se prakse po različnih osnovnih šolah razlikujejo. Prav tako ne zaznavamo, da bi ravnatelji oziroma ostali strokovni delavci pozivali k spremembi zakonodaje v tej smeri,« so zapisali.

Kako je v praksi

Tako na osnovnih kot srednjih šolah so prakse uporabe telefonov podobne. Uporaba je strogo prepovedana, razen v primeru, da k njej pozove učitelj oziroma profesor. Boris Mohorič, ravnatelj radovljiške osnovne šole, je o uporabi telefonov v šolah dejal: »Mislim, da bi moralo ministrstvo izrecno prepovedati uporabo telefonov v šolah in tudi pripraviti smernice, kako ravnati v primeru, ko se otroci prepovedi ne držijo, oziroma bi morali določiti, kdaj in kako se telefon sme uporabiti. Po drugi strani pa sem mnenja, da nosijo velik delež odgovornosti za motenje pouka tudi starši. Oni telefon kupijo in plačujejo naročnino in s tem omogočijo svojim otrokom uporabo.« Aljoša Brlogar, ravnatelj Gimnazije Kranj, pa je opozoril na dilemo v šolstvu, ali učence, dijake in študente ter učitelje po celotni šolski vertikali in horizontali še bolj seznaniti z uporabo napredne tehnologije, torej stopiti še korak naprej, ali raje stopiti korak nazaj in se vrniti k pisanju »na roke«. »Tako pri prepovedi kot pretirani permisivnosti glede napredne tehnologije je treba biti zelo previden. Odprti smo za strokovno razpravo na to temo, glavni odločevalci bi morali biti šolniki ob podpori strokovnjakov s širšega znanstvenega in tehnološkega področja,« je dejal Brlogar in dodal, da na kranjski gimnaziji podpirajo ciljno usmerjeno uporabo digitalnih naprav, saj je drugače njihova uporaba lahko le izguba časa.

Pričakovani odzivi mladih

Kako o prepovedi uporabe mobilnih telefonov v šolah razmišljajo učenci in dijaki, je precej očitno. Devetošolka Hanna Kavčič je dejala, da se strinja s prepovedjo telefonov v času pouka, saj lahko motijo pozornost in zbranost, nasprotuje pa prepovedi v času odmorov. »Menim, da bi med petminutnimi odmori čas lahko preživeli tudi na telefonu in se po družbenih omrežjih pogovarjali s prijatelji iz drugih šol.« Tudi dijakinja Anja Stržinar se ne strinja s prepovedjo uporabe telefonov. »Nobena prepoved ne bo dejansko ustavila uporabe. Sicer pa so digitalne naprave lahko pri pouku v veliko korist,« je dejala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / nedelja, 12. januar 2014 / 07:00

V pesmi in besedi predstavili božično zgodbo

Adergas – V župnijski cerkvi v Adergasu je bil v soboto, 4. januarja, božično novoletni koncert, na katerem so se z ubranim petjem predstavili cerkveni mešani pevski zbor, mladinski pevski zbor in...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Kranjčani prvič v novi dvorani

Kranj - Prejšnji teden se je nadaljevalo državno hokejsko prvenstvo. Vodilna ekipa Jesenice mladi je gostovala pri Slaviji in zmagala z 1 : 2, ekipa MK Bled je doma s 4 : 5 izgub...

Kronika / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Petarde kot bombe

Policisti poizvedujejo, kje so nekateri kupili petarde, ki so povzročale podobne detonacije kot eksplozija manjše bombe.

Prosti čas / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Nominator 283

Zadnje "civilno" prednovoletno srečanje na protokolarnem Brdu tik pred začetkom slovenskega predsedovanje EU v pravšnje imenitnem Gradu se je zgodilo ob jubileju, 15-letnici kranjske Hranilnice Lon.

Bled / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Mojstri glasbe in petja na Bledu

Na novoletnem 17. gala koncertu na Bledu so nastopili orkester Camerata Labacensis in operni solisti Katarina Perger, Barbara Sorč, Andrej Debevec in Franc Javornik.

Zanimivosti / petek, 4. januar 2008 / 07:00

Lučo je zaščitni znak Lubnika

Koča na Lubniku, ki je s 1025 metri nad morjem le malo nad mejo greha, ima najmanj dve posebnosti - zabavne napise in Luča.