Jesen bo še naprej topla
Po septembru, ki naj bi bil na ravni države drugi najtoplejši po letu 1950, se lepo in toplo vreme nadaljuje tudi v oktobru. V torek so se temperature tudi na Gorenjskem približale oktobrskim rekordom. Podobno toplo naj bi bilo v nedeljo.
Kot kaže, naj bi bilo do sredine oktobra brez padavin in resnejše ohladitve, zaradi česar se bo zamaknil tudi začetek kurilne sezone.
Kranj – Letošnji september je bil po delnih in še ne povsem dokončnih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) na ravni države drugi najtoplejši vsaj od leta 1950, visoke temperature pa nas spremljajo tudi v oktobru. Meteorologi so bili minuli torek v pričakovanju oktobrskih temperaturnih rekordov, a je bilo na koncu rekordno toplo za oktober le v Novem mestu, kjer je temperatura dosegla 29 stopinj Celzija in je tako za eno stopinjo presegla prejšnji rekord. »Absolutni slovenski oktobrski temperaturni rekord ostaja 29,8 stopinje Celzija, izmerjen v Črnomlju 23. oktobra 1971,« je razložil meteorolog z Arsa Branko Gregorčič.
V Kranju so v torek izmerili 26,3 stopinje Celzija, na letališču Brnik 26,1, v Bohinjski Češnjici 25,5, Lescah 24,3, Ratečah 24, na Kredarici pa se je živo srebro povzpelo do 15,1 stopinje. »Torkove temperature so bile le malo nižje od oktobrskih rekordov in hkrati okoli šest stopinj Celzija višje od povprečja za ta čas,« je pojasnil Gregorčič in dodal, da naj bi bilo podobno toplo tudi to nedeljo. Prav tako kaže, da naj bi bilo do sredine oktobra brez padavin in resnejše ohladitve, zaradi česar se bo zamaknil tudi začetek kurilne sezone. Ta se je v zadnjih 60 letih letih le petkrat začela po 15. oktobru, in kot kaže, naj bi se tudi letos.
September nadpovprečno topel in osončen
V septembru, ki je, kot že omenjeno, verjetno bil drugi najtoplejši v zadnjih 74 letih, je bila povprečna temperatura zraka na ravni države za tri stopinje Celzija višja od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020. Malenkost toplejši je bil le september 2011, najhladnejši pa je bil september 1972, z negativnim odklonom 3,6 stopinje Celzija. Od začetka tega tisočletja so se sicer septembri ogreli za približno stopinjo in pol, so izračunali na Arsu. Navedli so tudi, da sta bila v zadnjem 12-mesečnem obdobju le dva meseca – april in maj – hladnejša od povprečja, vsi ostali so bili nadpovprečno topli.
September je bil tudi nadpovprečno osončen; uvrstil se je na šesto mesto najbolj osončenih po letu 1961. Največ sonca je bilo v severni polovici države – celo več kot 30 odstotkov več kot običajno.
Padel je tudi padavinski rekord
Višina padavin je bila septembra na državni ravni močno pod dolgoletnim povprečjem. Padlo je namreč le 46 odstotkov običajne količine padavin, kar uvršča letošnji september med okoli 12 najbolj suhih od leta 1950. Izjema je bilo le območje severozahodne Slovenije zaradi izjemno obilnih padavin 22. in 23. septembra. »Na Voglu je takrat v 24 urah padla rekordna količina padavin, doslej uradno izmerjena v Sloveniji – 365 milimetrov,« so spomnili na Arsu.
Po letu 1950 je bil najmanj namočen september 1970, ko je padla le četrtina običajne količine padavin, najbolj mokra pa sta bila septembra 2010 in 2017, oba z dvakratnikom septembrskega povprečja.