Sotesko naj upravlja lokalna skupnost
Upravljanje soteske Vintgar mora biti transparentno in pod nadzorom, je prepričan Peter Torkar, župan Občine Gorje, ki je po večkratnih neuspelih pozivih na ministrstvo za naravne vire in prostor, da odpravi nezakonito rabo naravne vrednote, zadevo prijavila Evropski komisiji.
Občina Gorje si prizadeva, da bi sotesko Vintgar upravljali Gorjanci, pri čemer so ministrstvu za naravne vire in prostor jasno izkazali interes po pridobitvi neposredne koncesije, do katere je upravičena le lokalna skupnost.
Podhom – Občina Gorje je bila kot parkovna lokalna skupnost s tedanjim ministrstvom za okolje in prostor, zdaj ministrstvo za naravne vire in prostor, v preteklih letih večkrat v stikih glede vprašanj upravljanja in rabe soteske Vintgar. Ob tem je opozarjala, da je zatečeno stanje, v katerem ima to naravno vrednoto v rabi zasebnik, Turistično društvo (TD) Gorje, brez koncesije, pravno neurejeno.
Kot je pojasnil gorjanski župan Peter Torkar, so pobudo na ministrstvo, da odpravi nezakonito rabo naravne vrednote, prvič podali že leta 2014, a vse do danes po njegovih besedah ni bilo storjenega nič. V dosedanji komunikaciji naj bi bilo s strani ministrstva izraženo le, da se bo pravni status uredil. Februarja leta 2019 pa naj bi bilo tudi omenjeno, da je koncesija glede na dosedanje ugotovitve prezahteven akt in da naj bi se s spremembo Zakona o ohranjanju narave pripravila rešitev v smislu podeljevanja dovoljenj s pogoji za rabo.
Zadevo naznanili Evropski komisiji
Občina Gorje je ob tem opomnila, da bi bilo urejanje razmerja rabe z instrumentom dovoljenj, ki je manj kvalificiran institut kot koncesija, v nasprotju z nacionalnimi predpisi kot tudi s predpisi Evropske unije. Hkrati so ministrstvo pozvali, naj upravljanje soteske uredi na način, da izvede postopke za podelitev koncesije. Ker tega niso storili, je bila Občina Gorje po besedah župana primorana zadevo naznaniti Evropski komisiji, da bo lahko v skladu s svojimi pristojnostmi začela postopek proti Republiki Sloveniji in preverila, ali so bile kršene določbe evropske direktive. »Evropska komisija je ocenila, da gre za pomembno zadevo, saj je našo prijavo vzela v prednostno obravnavo in naj bi zadevo preučila do marca prihodnjega leta,« je povedal župan.
Kot je pojasnil, evropska direktiva določa, da mora država, v kateri se nahaja naravna vrednota državnega pomena in katere vsota pobrane vstopnine presega določen znesek, pripraviti razpis za podelitev koncesije ali pa jo neposredno podeliti lokalni skupnosti, v kateri naravna vrednota leži. »Občina Gorje si prizadeva, da bi sotesko Vintgar upravljali Gorjanci, pri čemer smo ministrstvu jasno izkazali interes po pridobitvi neposredne koncesije, do katere je upravičena le lokalna skupnost,« je dodal.
Ustanovili bi javni zavod
Če bi bila koncesija neposredno podeljena lokalni skupnosti, bi Občina Gorje, kot pravi Torkar, ustanovila javni zavod, ki bi sotesko upravljal transparentno in pod nadzorom. »Javni zavod je namreč dolžen poročati občinskemu svetu, s čimer bi bilo zagotovljeno tudi transparentno poslovanje in razpolaganje s finančnimi sredstvi. Trenutno poslovanje in delovanje TD Gorje pa ni pod nadzorom nobene državne institucije, kar pa je nedvomno sporno, tudi zato, ker njihova uporaba presega pravico rabe, ampak dejansko izvaja užitek. Društvo namreč pobira vstopnino, ne da bi plačevalo koncesijsko dajatev,« je prepričan župan. Zaradi tega je po njegovem prizadet državni proračun ter kršeno načelo gospodarnosti in transparentnosti, društvu pa je omogočena nedovoljena državna pomoč in nepoštena prednost pred drugimi ponudniki.
Župan je še opozoril, da Občino Gorje pestijo vse višji finančni vložki v obnovo cestne infrastrukture, saj količina prometa v sotesko Vintgar presega normalno rabo. »Vsi stroški za vzdrževanje javne infrastrukture namreč padejo na breme občine, zato bomo vztrajali, da postanemo formalni upravljavci soteske Vintgar in bomo tako lahko omogočili, da se sredstva od pobrane vstopnine stečejo v občinski proračun in v nadaljevanju namenijo za urejanje ustrezne infrastrukture, za razvoj soteske in za obnovo naravnih vrednot v naši občini,« je še dodal župan.
Čakajo priznanje formalnega upravljanja
Turistično društvo Gorje naj bi naravno vrednoto sotesko Vintgar upravljalo na podlagi historičnih vlaganj in pooblastil širše lokalne skupnosti. Kot pa je na nedavni slovesnosti ob 130. obletnici odprtja soteske Vintgar za obiskovalce dejal predsednik TD Gorje Janez Poklukar, trenutno od države čakajo potrditev svojega dolgoletnega dela in prizadevanj v obliki priznanja formalnega upravljanja soteske Vintgar.