V središču bo risba
S podelitvijo nagrad strokovne žirije in sprehodom po razstaviščih bodo v četrtek v Kranju odprli 12. Mednarodni festival likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU. Nagrada za življenjsko delo slikarju Milanu Eriču.
Na 14 prizoriščih v Kranju razstavlja 108 umetnic in umetnikov iz 17 držav.
Kranj – Mesec oktober je v Kranju že dvanajsto leto po vrsti rezerviran za Mednarodni festival likovnih umetnosti, ki ga vsako leto pod okriljem Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) organizirajo v Likovnem društvu Kranj. Festival bo letos potekal od 5. oktobra do 4. novembra. Dogajanje se bo v četrtek začelo že ob 9. uri s performansom domačega umetnika, odličnega risarja Mitje Bokuna, ki bo vse do 15. ure v živo risal na Glavnem trgu. Med tem si bo mednarodna strokovna žirija po razstaviščih ogledala dela na letošnjem festivalu sodelujočih avtoric in avtorjev ter določila nagrajence in dobitnike priznanj, ki jih bodo svečano podelili ob 17. uri v Galeriji Mestne hiše. Po tem, ko se bodo obiskovalci sprehodili po festivalskih razstaviščih, bo pod arkadami Prešernovega gledališča v večernih urah še nastop glasbene skupine Birlabirlonga.
Od risbe do videa
Likovno društvo Kranj je zagotovo eno najbolj aktivnih društev s področja likovnega ustvarjanja v Sloveniji, saj že tri desetletja v mestu pripravlja različne manifestacije mednarodnega značaja, ki izobražujejo širšo javnost in razširjajo njeno vedenje o bogati ustvarjalnosti na področju likovne umetnosti. Eden izmed pobudnikov in spodbujevalcev tovrstnega dogajanja v Kranju je zagotovo magister slikarstva Klavdij Tutta, idejni oče aktualnega festivala, ki je lani njegovo umetniško vodenje predal kiparki Martini Marenčič.
Risba, intimni zapis in temelj likovnega ustvarjanja, nam v naslovu osrednjo temo predstavljajo publikacije in vizualna sporočila, ki spremljajo letošnji festival. »Risba zato, ker omogoča obilo možnosti izražanja v različnih likovnih medijih,« pojasnjuje Martina Marenčič; da bo na letošnjem festivalu poleg del aktualnih slovenskih in tujih umetnikov moč videti tudi nabor dosežkov svetovno priznanih umetnikov, kot so Juan Miro, André Masson, Mirsad Begić, Vladimir Veličković, Safet Zec, Jiři Anderle, Avgust Černigoj, Zoran Mušič, Jože Tisnikar, Bard Iucundus in drugi.
»Na 14 prizoriščih bodo mesec dni na ogled dela 108 avtoric in avtorjev iz 17 držav. V naši društveni galeriji letos s svojimi deli gostuje osem hrvaških avtorjev po izboru Sande Bajzek Stanacev, osrednja festivalska prizorišča bodo tudi letos razstavišča Gorenjskega muzeja v Mestni hiši, Stebriščni dvorani, Prešernovi hiši in Galeriji Prešernovih nagrajencev, Galerija Ceneta Avguština v ZVKD letos gosti razstavo del ukrajinskih umetnikov, ki jo je kuriral član našega društva, umetnik armenskega rodu Bagrat Arazyan,« v nadaljevanju poudarja umetniška vodja festivala in napoveduje tudi zanimiva razstavišča v okrožju Layerjeve hiše, kjer bodo na ogled videi in instalacije, pa tudi zanimivi razstavi kranjskih avtorjev in fotografij, ki sta jih kurirala umetnostna zgodovinarka Petra Vencelj oziroma Brut Carniollus. Domači avtorji se tudi tokrat predstavljajo v Cafe galeriji Pungert.
»Že vsa leta nudimo tako finančno kot siceršnjo podporo festivalu. Sodelovanje z javnimi zavodi in društvi ter nevladnimi organizacijami v Kranju je tudi ena izmed naših usmeritev, saj na ta način v muzej pridobivamo novo občinstvo,« je med drugim povedala direktorica Gorenjskega muzeja Marjana Žibert, direktor Zavoda za turizem in kulturo Klemen Malovrh pa je poudaril, da v oktobru mesto zacveti prav zaradi festivala. »Prav Mednarodni festival likovnih umetnosti je pokazal smernice za še nekaj drugih festivalov, ki jih imamo v Kranju, naj bo to na področju likovnega, fotografije ali filma. Vesel sem, da prav v galeriji našega zavoda gostimo razstavo del današnjega nagrajenca Milana Eriča.«
Sestavljene risbe
Ob predstavitvi kranjskega festivala vsako leto podelijo tudi nagrado ZDSLU za življenjsko delo. Letos je 13 žirantov iz osmih društev, kolikor jih šteje združenje, izbiralo med osmimi kandidati za nagrado za življenjsko delo. Izbrali so akademskega slikarja, ilustratorja in profesorja Milana Eriča. »Ko sem izvedel za nagrado, sem bil presenečen in hkrati vesel, da so me zanjo delegirali kolegice in kolegi iz stanovskega društva. Zato sem še posebno počaščen in vzhičen,« je dejal nagrajenec, navdušen nad organiziranostjo festivala in lokalno skupnostjo, ki tako pomemben festival podpira.
Z risbami se tokrat predstavlja v Galeriji Kranjske hiše. »Po prvem presenečenju sem razmišljal, kaj glede na prostor postaviti v galerijo, da bi upravičil vlogo nagrajenca. Odločil sem se za risbe na papirju, ki so nastajale med letoma 2005 in 2018. Pravzaprav so tu na ogled sestavljanke iz risb na formatu A3, ki so sicer fragmenti večjih risb formata 2,40 krat 4 metre. Ker prostor ne prenese tako velikih formatov, sem posamezne risbe sestavil v nove celote – in moram reči, da je bila to zame zelo zanimiva izkušnja,« je povedal Milan Erič; da v risbah obravnava razmišljanja o družbi, človeku, tu so zanimivi liki s posebno obrazno mimiko, ki nosi neko vsebino, ali pa so tudi zgolj podobe, ki se preprosto povezujejo z drugimi liki. Ali kot še dodaja v zanj značilnem duhovitem tonu: »Bluzim.«