Varčne poti
Med 16. in 22. septembrom poteka Evropski teden mobilnosti, ki nas z mobilnostnimi akcijami nagovarja k bolj trajnostno naravnanim potovalnim navadam. Zaključil se bo z Evropskim dnem brez avtomobila. Se bomo vsaj ta dan od doma odpravili peš, s kolesom, z javnim prevozom ...? Nekateri to počnejo kar se da pogosto. Tudi v našem podjetju so takšni. Izpostavila bom sodelavko, ki se, kadar vremenske razmere to dopuščajo, v službo pripelje s kolesom – dvajset kilometrov v eno smer. Letos je na ta način v Kranj prikolesarila že devetdesetkrat. Podobne navade ima tudi sodelavec, ki poleg tega za kolesarjenje na Glasovih izletih navdušuje tudi druge. Lahko sta za zgled vsem, ki se od doma še vedno najraje odpravijo z avtomobilom in se jih teden mobilnosti ne dotakne kaj preveč. To potrjujejo tudi zastoji na cestah, ki so vse bolj obremenjene, zelo obremenjeno pa je tudi nebo – z jeklenimi pticami.
Tema letošnjega Evropskega tedna mobilnosti so varčne poti. Kot pojasnjujejo na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, slovenska gospodinjstva za pokrivanje stroškov prevoza porabijo vse več denarja, zato so v ospredje postavili odločitev za racionalnejše načine potovanj. Objavili so zanimiv podatek. Za stroške prevozov je leta 2018 slovensko gospodinjstvo v povprečju namenilo kar 19,6 odstotka proračuna.
Naše poti so torej zelo potratne in niso v luči boja proti podnebnim spremembam. Boj za zeleno prihodnost ne bo lahek. Poudarjajo, da bo potekal v mestih, ki so odgovorna za 70 odstotkov svetovnih emisij ogljika in porabijo dve tretjini energije. Imajo ključno vlogo pri prehodu na trajnostno mobilnost. Po vsem svetu sprejemajo proaktivne ukrepe za zmanjšanje negativnih vplivov opravljanja dnevnih poti z osebnim avtomobilom in za razvoj alternativ. Zavestno se bomo morali odločiti za spremembo potovalnih navad. S tega vidika je zelo pomembno predvsem ozaveščanje ljudi o nujnosti tega koraka. En teden v letu, ko se poudarja trajnostna mobilnost, se zdi, da je premalo. O tem bi bilo treba govoriti vsak dan. Med bolj aktivnimi pri tem so zagotovo v občini Medvode. Letos teden mobilnosti tretjič zaporedoma razvrščajo čez cel mesec, obenem pa ga razširjajo tudi področno, tako da lahko kot eni redkih v Evropi govorijo o izvajanju nekakšnega meseca trajnostnega razvoja.
Kaj bi bilo treba postoriti, da bi spremenili potovalne navade? V ospredje postavljajo prevoz z vlakom kot najbolj trajnosten potovalni način za daljše razdalje, medtem ko sta na krajših razdaljah do pet kilometrov to hoja in kolesarjenje. Odločitev je na ljudeh, vzpostavljanje čim boljših pogojev za to pa na državi in na občinah.