Skupaj za rise
V ljubljanskem Kinodvoru so pretekli teden premierno prikazali nov dokumentarni film Skupaj za rise, ki govori o prizadevanjih projekta LIFE Lynx za rešitev risov pred ponovnim izumrtjem. Obenem so predstavili tudi novi knjigi o risih za otroke.
V okviru projekta LIFE Lynx so v Slovenijo in Hrvaško v preteklih letih pripeljali 18 risov, ki bodo osvežili kri in populaciji pomagali preživeti, saj največjo grožnjo za rise predstavlja parjenje v sorodstvu, so pojasnili na Zavodu za gozdove Slovenije. Pri projektu so se povezali strokovnjaki, raziskovalci, naravovarstveniki in lovci iz petih evropskih držav, ki si skupaj prizadevajo rise rešiti pred ponovnim izumrtjem. Aktivnosti projekta sta s kamero spremljala snemalca in režiserja filma Timotej Vrtnik in Gregor Šubic. Film je nastajal pet let, od leta 2019 dalje, ko so v okviru projekta LIFE Lynx v Slovenijo preselili prvega risa, Goruja.
Kot so pojasnili na zavodu za gozdove, ima prvi doseljeni ris Goru že vsaj tri legla, na Gorenjskem pa prvič s telemetrijo spremljajo tri Julijine mladiče iz istega legla, za katere verjamejo, da jim bodo dali zanimive podatke o gibanju in zadrževanju populacije v alpskem območju. V okviru projekta pa so potekale tudi številne druge aktivnosti, prek katerih so si prizadevali projekt in rise predstaviti javnosti. »S programom Mladi varuhi risa so bili v projekt aktivno vključeni mladi iz devetih slovenskih šol, prek lokalnih posvetovalnih skupin pa so v projektu sodelovali prebivalci z območij izpustov risov v naravo.« Poleg že omenjenega dokumentarnega filma Skupaj za rise so pred petimi leti predstavili tudi dokumentarni film Risova pot, v sodelovanju s priznanima slovenskima avtorjema Deso Muck in Boštjanom Gorencem - Pižamo pa so v sklopu projekta strokovno podprli še izdajo dveh otroških knjig o risih: Pogumni Maks in Huda risinja. Knjiga Huda risinja Boštjana Gorenca - Pižame je s hudomušnimi ilustracijami Jake Vukotiča namenjena bralcem prve triade osnovne šole in mlajšim, ki jo lahko prebirajo skupaj s starši, Pogumni Maks Dese Muck pa otrokom druge triade osnovne šole, a kot je poudarila, pritegne tudi starejše bralce, saj zgodbe v knjigi temeljijo na resničnih risih in njihovih prigodah.