Z vodnim pozdravom so pričakali Luxairov prvi pristanek na brniškem letališču. / Foto: Gorazd Kavčič

Z Brnika tudi v Luxemburg

Letalski prevoznik Luxair je brniško letališče povezal z Luxemburgom. Povezava je rezultat javnega razpisa za izboljšanje letalske povezljivosti Slovenije.

Zgornji Brnik – Prejšnji četrtek je na brniškem letališču pristalo letalo Luxaira, ki bo odslej dvakrat tedensko (ob četrtkih in nedeljah) letelo na liniji med Ljubljano in Luxemburgom. Luxair je bil izbran na prvem javnem razpisu, ki ga je za izboljšanje letalske povezljivosti Slovenije izvedlo ministrstvo za infrastrukturo. Po epidemiji covida-19 in propadu Adrie Airways je letalski promet precej upadel, zaradi česar se je vlada odločila preko javnega razpisa letalskim prevoznikom, ki bi s Slovenijo vzpostavili nove linije, sofinancirati letališke pristojbine v višini 50 odstotkov.

»Gre za pomembno priložnost tako za gospodarstvo kot turizem. Luksemburg je finančna prestolnica in ima dobre povezave s svetom, tako da sem prepričan, da bo s tem Slovenija še bolje povezana,« je ob prihodu prvega letala Luxaira povedal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Andrej Rajh.

Tudi pri upravitelju brniškega letališča Fraportu Slovenija se nadejajo uspešnosti linije. Po besedah vodje letaliških storitev Janeza Krašnje računajo, da bo do konca leta prepeljala 12 tisoč potnikov, ob dobri zasedenosti pa upajo na povečanje števila frekvenc tedenskih letov.

»Luxair predstavlja 19. letalskega prevoznika z letališčem, ki je tako povezano z 22 destinacijami,« je še povedal Krašnja. Kot je dodal, sicer letos pričakujejo 1,2 milijona prepeljanih potnikov, kar bi bilo približno za četrtino več kot lansko leto.

Še v tem mesecu bo linijo s Skopjem vzpostavil WizzAir, od maja prihodnje leto pa bo AirBaltic dvakrat tedensko ponujal lete v Rigo. AirBalticu je namreč uspelo s prijavo na drugem javnem razpisu za pridobitev subvencije za večjo letalsko povezljivost. Konec oktobra pa na ministrstvu za infrastrukturo pripravljajo še tretji razpis.

Poleg tega na ministrstvu še vedno preučujejo možnosti za ponovno vzpostavitev nacionalnega letalskega prevoznika. »Končne odločitve še ni, nekako pa se nagibamo k temu, da bi se povezali s strateškim partnerjem, ki bi nudil znanje, tako da bi bila letalska družba, če bo do tega prišlo, operabilna in ekonomsko učinkovita,« je še poudaril Rajh.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 12. januar 2022 / 12:29

Koledniki voščili stanovalcem doma za starejše

Radovljica – Stanovalci Doma dr. Janka Benedika so se v petek razveselili prav posebnega obiska. Na svete tri kralje so jih namreč obiskali koledniki iz Kamne Gorice. Zapeli so jim venček ljudskih...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Sedmica: Švica pod Karavankami

V ponedeljek, ko se je iz obtoka pred evrom umaknila nacionalna valuta in so bile oči evropske javnosti zazrte v Ljubljano, se je za Slovenijo čas za trenutek ustavil. Po pisanju Tonet...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Glavni krivec "večni nezadovoljnež"

Vse zadeve v zvezi s projektoma Platon in ISOFOV so zakonite in pregledne, je na sestanku zaposlenih v sredo zatrdil dekan fakultete za organizacijske vede dr. Robert Leskovar.

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Med sosedi 21

Osrednji dogodek, pomemben za Slovence v zamejstvu, je bil torkova prva seja sveta za Slovence v zamejstvu v Ljubljani, ki jo je vodil predsednik vlade Janez Janša. Svet je...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Reci mi kar Ana

Takrat nisem vedela, da se pred menoj začenjajo najbolj kruti in težki meseci življenja ...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Iz starih časov: Lan za prejo

Ker se zdi, da je Gorenjski glas edini (?), ki še neguje starodavno tradicijo preje, ne bo napak, če o njej zapišemo še katero. »Pred kakimi sto leti in še preje se je vsa gorenjska stra...