Predstavniki ČZS, ki jih je vodil predsednik Boštjan Noč, ter predsednik in praporščak Čebelarskega društva Breznica so v sredo skupaj z veleposlanikom RS na Dunaju Aleksandrom Geržino položili venec ob spominsko ploščo v dunajskem parku Augarten. / Foto: ČZS

Obletnica smrti Antona Janše

Prvi učitelj sodobnega čebelarjenja se je rodil na Breznici pri Žirovnici, umrl pa je pred 250 leti na Dunaju, kjer je tudi pokopan.

Dunaj, Ljubljana – V sredo je minilo natanko 250 let od smrti Antona Janše, čebelarja in učitelja modernega čebelarstva. Kot so sporočili s Čebelarske zveze Slovenije (ČZS), so predstavniki zveze – predsednik Boštjan Noč, podpredsedniki Marija Sivec, Marko Alauf ter Janez Vencelj, pooblaščenec predsednika ČZS Karl Vogrinčič – in predsednik ter praporščak Čebelarskega društva Breznica skupaj z veleposlanikom na Dunaju Aleksandrom Geržino na ta dan položili venec ob spominsko ploščo v dunajskem parku Augarten in se tako poklonili ikoni slovenskega čebelarstva.

Hkrati je v prostorih Slovenske matice v Ljubljani potekal posvet z naslovom Anton Janša v evropskem in slovenskem prostoru nekoč in danes, ki so ga pod častnim pokroviteljstvom nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja soorganizirali ČZS, Slovenska matica in Čebelarski muzej Radovljica. Na posvetu so strokovnjaki predstavili svoja raziskovanja ter poglede na vlogo Antona Janše v perspektivi preteklosti in prihodnosti. Ugotovili so, da je veliki čebelar pomembni del kulturne dediščine. Vloga posveta je sicer bila zasnova za izdajo novega zbornika o Antonu Janši.

Anton Janša se je rodil 20. maja 1734 na Breznici pri Žirovnici; na ta datum vse od leta 2018 zaznamujemo svetovni dan čebel. Umrl je 13. septembra 1773 na Dunaju, kjer je tudi pokopan. Cesarica Marija Terezija je po njegovi smrti izdala ukaz, po katerem so morali od tedaj vsi čebelarski učitelji učiti po njegovih knjigah; njegove čebelarske nasvete čebelarji upoštevajo še danes. Janševa rojstna Breznica, kjer stoji Janšev čebelnjak, rekonstrukcija nekdanjega čebelnjaka, pa velja za zibelko slovenskega čebelarstva.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / petek, 14. januar 2022 / 00:28

Uredili projekcijsko sobo

Ponudbo na dvorcu Visoko so obogatili z multimedijsko sobo, v kateri predvajajo odlomke iz filma Cvetje v jeseni.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 22. september 2017 / 21:13

O stanju v Uniji 2017

Jean-Claude Juncker, prvi mož evropolitike, je stari politični maček v dobrem smislu te besede. Izkaže se tudi, ko je treba za govorniški pult. Tako je bilo 13. septembra, ko je nastopil v Evropskem p...

Slovenija / petek, 22. september 2017 / 21:13

Bavčar odšel v zapor

Zadnji teden je minil povsem v znamenju slovenskih košarkarjev, evropskih prvakov. V senci njihovega uspeha se je v ponedeljek zvečer na prestajanje petletne zaporne kazni zglasil Igor Bavčar.

GG Plus / petek, 22. september 2017 / 18:10

Kava iz vasice pod Stolom

Polona in Gaber Burnik, sestra in brat iz Smokuča, sta se lotila praženja kave in odprla pražarno kave Kolektiv 22. Ime pražarne je poklon stari mami Tončki.

Kamnik / petek, 22. september 2017 / 16:09

Večer, posvečen Valeriji Heybal

Kamnik – Člani Društva sv. Jakoba Kamnik vabijo na večer, posvečen Valeriji Heybalovi, svetovno znani operni pevki polpretekle dobe. Življenjsko pot in uspehe umetnice, rojene v Kamniku, bo z besed...

Kranj / petek, 22. september 2017 / 16:06

Pomoč dolgotrajno brezposelnim

V Kranju in v Škofji Loki so predstavili projekt Socialne aktivacije dolgotrajno brezposelnih oseb. Vključitev v projekt je prostovoljna in za udeležence brezplačna.