Obletnica smrti Antona Janše
Prvi učitelj sodobnega čebelarjenja se je rodil na Breznici pri Žirovnici, umrl pa je pred 250 leti na Dunaju, kjer je tudi pokopan.
Dunaj, Ljubljana – V sredo je minilo natanko 250 let od smrti Antona Janše, čebelarja in učitelja modernega čebelarstva. Kot so sporočili s Čebelarske zveze Slovenije (ČZS), so predstavniki zveze – predsednik Boštjan Noč, podpredsedniki Marija Sivec, Marko Alauf ter Janez Vencelj, pooblaščenec predsednika ČZS Karl Vogrinčič – in predsednik ter praporščak Čebelarskega društva Breznica skupaj z veleposlanikom na Dunaju Aleksandrom Geržino na ta dan položili venec ob spominsko ploščo v dunajskem parku Augarten in se tako poklonili ikoni slovenskega čebelarstva.
Hkrati je v prostorih Slovenske matice v Ljubljani potekal posvet z naslovom Anton Janša v evropskem in slovenskem prostoru nekoč in danes, ki so ga pod častnim pokroviteljstvom nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja soorganizirali ČZS, Slovenska matica in Čebelarski muzej Radovljica. Na posvetu so strokovnjaki predstavili svoja raziskovanja ter poglede na vlogo Antona Janše v perspektivi preteklosti in prihodnosti. Ugotovili so, da je veliki čebelar pomembni del kulturne dediščine. Vloga posveta je sicer bila zasnova za izdajo novega zbornika o Antonu Janši.
Anton Janša se je rodil 20. maja 1734 na Breznici pri Žirovnici; na ta datum vse od leta 2018 zaznamujemo svetovni dan čebel. Umrl je 13. septembra 1773 na Dunaju, kjer je tudi pokopan. Cesarica Marija Terezija je po njegovi smrti izdala ukaz, po katerem so morali od tedaj vsi čebelarski učitelji učiti po njegovih knjigah; njegove čebelarske nasvete čebelarji upoštevajo še danes. Janševa rojstna Breznica, kjer stoji Janšev čebelnjak, rekonstrukcija nekdanjega čebelnjaka, pa velja za zibelko slovenskega čebelarstva.