Izguba otroka najhujša tragedija
V Sloveniji je lani v prometu umrl en otrok, v prvem letošnjem polletju pa že dva.
Ljubljana – Ob začetku šolskega leta agencija za varnost prometa in policija poudarjata, da je izguba ali huda poškodba otroka v prometni nesreči tragedija, ki je ne bi smela doživeti nobena družina. Zato vse voznike in druge udeležence v prometu ponovno prosita za strpno udeležbo v prometu z največjo možno mero odgovornosti skozi celo leto. »V preteklosti smo ob tem, ko smo govorili o varnosti otrok, običajno govorili o pešcih. Z razvojem se je to nekoliko spremenilo, saj sedaj otroke na poti v šolo in popoldan pri igri srečujemo tudi kot kolesarje, voznike skirojev in e-skirojev, v višjih razredih pa tudi z mopedi. Vse našteto zahteva od otrok poleg poznavanja cestnoprometnih predpisov tudi obvladovanje takšnega prevoznega sredstva. Dodatna težava pri tem je, ko odrasli na naštetih prevoznih sredstvih niso ravno najboljši vzor,« je opozoril Ivan Kapun, vodja Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi.
Iz zadnjega poročila Zmanjševanje števila smrtnih žrtev med otroki na evropskih cestah v obdobju 2011–2021, ki ga je objavil Evropski svet za varnost v prometu (ETSC) septembra lani, sicer izhaja, da Slovenija sodi med najvarnejše na področju prometne varnosti otrok do 14. leta. Med drugim je v poročilu navedeno, da je v Sloveniji leta 2011 umrlo šest otrok, leta 2021 trije, v letu 2018 pa niti eden. Poleg Slovenije samo še na Norveškem, Švedskem, Slovaškem in v Estoniji število umrlih otrok v prometu vsako posamezno leto v zadnjih desetih letih (2011–2021) ni nikdar preseglo deset. Povprečen upad števila smrtnih žrtev med otroki (0–14 let) v prometu je bil v obdobju 2011–2021 v Sloveniji krepko nad povprečjem Evropske unije, kar nas je uvrstilo v sam vrh najboljših držav, v družbi Avstrije, Belgije in Litve.
V prvi polovici letošnjega leta je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 228 otrok v starosti do 14 let, enako kot v istem obdobju lanskega leta, žal pa sta življenje izgubila dva otroka, in sicer pešec in potnik v vozilu, lansko leto pa eden, kot kolesar. Precej nižje je število hudo telesno poškodovanih, saj jih je bilo letos devet, lansko leto pa 18.