Predstavitev pilotnega reaktorskega sistema v podjetju Helios TBLUS / Foto: Aleš Senožetnik

Investicija v krožno gospodarstvo

V okviru SRIP – Krožno gospodarstvo so ta teden v podjetju Helios TBLUS v Preski predstavili pilotni reaktor, ki omogoča lažji prenos izdelkov z razvojnega na industrijski nivo.

Medvode – Strateško razvojno-inovacijsko partnerstvo (SRIP) – Krožno gospodarstvo predstavlja povezavo slovenskega gospodarstva, izobraževalno-raziskovalnih in razvojnih institucij, nevladnih organizaciji in drugih deležnikov, ki si prizadevajo za prehod v konkurenčno in odgovorno zeleno prihodnost. Po besedah mag. Aleksandre Podgornik s Štajerske gospodarske zbornice, ki je tudi upravljavka projekta, brez povezovanja vseh različnih skupin in tudi strateške usmeritve države prehod v krožno gospodarstvo in zeleno prihodnost ne bo možen. S tem se strinja tudi predsednik programskega sveta SRIP – Krožno gospodarstvo dr. Zdravko Kravanja z mariborske Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, ki je prav tako članica partnerstva. »Svet spreminjamo v smetišče, namesto da bi odpadke ponovno uporabili,« pravi Kravanja, ki meni, da bi veliko težav današnjega sveta lahko razrešili v okviru koncepta krožnega gospodarstva.

V sedmih letih delovanja SRIP – Krožno gospodarstvo so organizirali že več kot petdeset izobraževalnih dogodkov na področju krožnega gospodarstva, prav tako pa vsako leto prirejajo tudi mednarodno konferenco v sodelovanju z mariborsko Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo, ki bo letos potekala med 6. in 8. septembrom v Portorožu.

Za lažji prenos na industrijsko raven

Eden najpomembnejših dosežkov partnerstva pa je tudi vzpostavitev pilotnega reaktorskega sistema za inovativno predelavo biomase v biomateriale, ki so ga namestili na lokaciji podjetja Helios TBLUS v Preski in bo v prihodnje namenjen tudi drugim članom partnerstva. Poleg tega potencialno predstavlja tudi dopolnitev in razvojno podporo izgradnji biorafinerije v Sloveniji, ki je bila že v času ustanovitve partnerstva o prepoznana kot strateškega pomena za pospešitev prehoda države v krožno gospodarstvo.

Kot je povedal eden od direktorjev družbe, dr. Peter Venturini, jim sodelovanje v partnerstvu omogoča, da znanja razvijajo hitreje in na trg prihajajo pred konkurenco. Pomemben prispevek k temu prinaša tudi novi reaktorski sistem, ki omogoča lažji prenos razvoja izdelkov z laboratorijskega nivoja v proizvodnjo. »Gre za testiranje izdelkov oz. inovativnih idej na večjem nivoju, ki pokaže, ali je mogoče tehnologijo izpeljati na industrijski ravni, kakšni parametri so za to potrebni in kako je treba usmerjati proizvodnjo, da to lahko izpeljemo,« je povedal Venturini.

Delovanje reaktorja je podrobneje predstavil vodja laboratorija za umetne smole dr. Peter Perdih. Dva pilotna reaktorja jim omogočata sintezo umetnih smol v količinah, ki so dovolj velike, da zagotovijo ponovljivost parametrov tudi na proizvodni ravni.

»S tem zagotovimo večjo avtomatizacijo in izključimo možnost človeške napake, kar nam omogoča boljšo kvaliteto in prodajo smole najzahtevnejšim kupcem,« je povedal Venturini. Po besedah direktorja mag. Romana Pirnata sicer zagotavljajo proizvodnjo med 2000 in 2500 ton umetnih smol mesečno, njihova najpomembnejša izvozna trga pa sta Nemčija in Italija.

Za okolju prijaznejše tehnologije

Smole so ključni gradnik premazov in definirajo tudi njihove lastnosti. V Heliosu TBLUS pa izdelujejo tudi smole, ki jih vgrajujejo v kompozitne materiale. Med primeri so elementi za vetrne elektrarne, s čimer prispevajo k večji uporabi obnovljivih virov energije, ali za vozila, ki nadomeščajo kovine, s čimer zmanjšujejo težo vozila in s tem tudi porabo goriv. V družbi sicer uporabljajo obnovljive vire surovin, za kar so pridobili tudi mednarodni certifikat ISCC Plus.

Investicija Štajerske gospodarske zbornice v napravo je znašala okoli 244 tisoč evrov, pri čemer se nadejajo tudi 50-odstotnega sofinanciranja države in EU, ureditev prostora in opreme pa je družbo Helios TBLUS stala še dodatnih 150 tisoč evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 17. september 2022 / 15:34

Neja Filipič skupna zmagovalka

Kranj – Neja Filipič (Mass) je v ženski konkurenci zmagovalka letošnje Mednarodne atletske lige Telekom Slovenije. Atletinja iz Žirov, ki živi v Ljubljani, je v štirih nastopih zbrala 31 točk. Za t...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Majda in Alojz Štern živita na Kokrici pri Kranju. Gorenjski glas je pri njuni hiši, odkar sta poročena, kar je 41. leto. Pred kratkim, ko sta oba praznovala, je Majda napisala sim...

Domžale / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Predsednika na tekmi

Domžale - Na sredini tekmi med slovenskim nogometnim prvakom Domžalami in hrvaškim Dinamom iz Zagreba sta bila tudi predsednika obeh vlad Ivo Sanader in Janez Janša...

Bohinj / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Vučko kritičen do občine

Ribčev Laz – Na tiskovni konferenci je predstavnik občinskega odbora LDS v Bohinju Dušan Vučko predstavil oceno dela svoje stranke, občinskega sveta in občine v pretekli polovici leta. Svoje...

Radovljica / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Praznični dnevi Radovljice

Občina Radovljica 5. avgusta praznuje, ob tej priložnosti pa so pripravili številne prireditve.

Gorenjska / petek, 3. avgust 2007 / 07:00

Kranjska Gora se je prebudila

Naša občina je med manjšimi, vendar smo zaradi nekaterih prireditev znani tudi po svetu, je povedal v prazničnem pogovoru župan Jure Žerjav.