Krog ob slovenski meji, 10. del
Po zajtrku na turistični kmetiji v bližini Benedikta v Slovenskih goricah smo nadaljevali našo kolesarsko avanturo. Takoj smo zavili v klanec in nadaljevali po lokalnih cestah skozi manjše kraje po podeželju – Zgornja Bačkova, Rožengrunt, Lokavec. V bližini naselja Trate smo prišli na glavno cesto, po kateri smo kolesarili do naselja Zgornja Velka, nato pa nadaljevali po lokalnih cestah po razgibanem terenu zahodnega dela Slovenskih goric.
Približali smo se reki Muri, ki je do Gornje Radgone mejna reka med Avstrijo in Slovenijo, po prečkanju Slovenije pri Razkrižju doseže slovensko-hrvaško mejo, nato teče še po hrvaško-madžarski meji in se pri Legradu izliva v Dravo. Ko smo se pogovarjali, kje izvira reka Mura, je bil seveda pravilen odgovor – v Avstriji. V katerem delu Avstrije – to je bil pa trši oreh. Zanimivi so bili že odgovori na vprašanje, kateri leži zahodneje, izvir reke Mure ali Kranj. Ko se peljemo po Turski avtocesti, kjer se na cestninski postaji v bližini kraja St. Michael im Lungau plača tunel, avtocesta prečka reko Muro. Izvir Mure je še približno dvajset kilometrov zahodneje v visokogorski dolini Murwinkel. Zemljepisna dolžina kraja, kjer izvira Mura, je približno 13° 20' vzhodno od Greenwicha. Kranj ima zemljepisno dolžino približno 14° 21', to pomeni, da je izvir Mure za približno eno stopinjo zahodneje od Kranja, kar je približno 77 kilometrov. V Sloveniji ima približno enako zemljepisno dolžino kot izvir Mure najzahodnejša slovenska vas Robidišče, ki leži zahodno od Kobarida.
Vožnja po lepi asfaltirani cesti, ki je speljana po gričevnati pokrajini med vinogradi, travniki in skozi gozdove, je bila pravi užitek. Prepustili smo se valovanju gričev in uživali v čudovitih razgledih, ki jih ponuja razgibana pokrajina Slovenskih goric. Med vinogradi in travniki so posamezne kmetije in majhna naselja. V bližini Šentilja smo prikolesarili do glavne ceste. Kmalu smo ponovno zavili na lokalno cesto in po nadvozu prečkali še avtocesto Šentilj–Maribor ter nadaljevali pot ob avtocesti proti Mariboru. Ustavili smo se na Lentu, kjer je znana, štiristo let stara vinska trta. Prečkali smo reko Dravo in po desnem bregu nadaljevali mimo Mariborskega otoka, ki je razglašen za naravni spomenik.
Iz Maribora smo kolesarili po desnem bregu Drave skozi naselja Laznica, Bistrica ob Dravi, Ruše, Fala. Oddaljili smo se od Drave in se začeli vzpenjati. Nadaljevali smo ob potokih Slepnica in Presih ter nekoliko pred naseljem Janževski Vrh prišli na glavno cesto, ki vodi iz Podvelke v Ribnico na Pohorju, ki je bila cilj etape.