Milijonska škoda tudi na infrastrukturi, vodotokih ...
Tudi v občinah, kjer ni bilo večje škode na stanovanjskih objektih, opozarjajo na večmilijonsko škodo, ki so jo poplave povzročile na infrastrukturi.
Ciril Globočnik: »Ob tem pa se zavedam, da moramo biti solidarni z najhuje prizadetimi območji in temu ustrezno prilagoditi svoja pričakovanja.«
Tržič, Radovljica – Škoda v tržiški občini z vso infrastrukturo znaša že blizu deset milijonov evrov, je povedal župan Peter Miklič. »Na srečo ni bilo večje škode na stanovanjskih objektih, jo je pa zato toliko več na infrastrukturi, predvsem na makadamskih cestah v zaledju, ki so pa strateškega pomena za občino, predvsem zaradi dostopnosti do kmetij, planin ter turističnih objektov in nastanitvenih kapacitet. Tu je všteta tudi škoda, ki je nastala na protipoplavni zaščiti in ureditvi hudournikov.« Občina od države pričakuje najprej učinkovito protipoplavno ureditev strug rek in potokov. »Tu občina s posegi niti ne sme vstopati, vsekakor pa spremlja stanje, ki pa ni urejeno, kot bi moralo biti. Kot vidimo, država trenutno nima kapacitet, ki bi omogočale celovito in varno protipoplavno in hudourniško urejanje. Zato bo treba narediti resen načrt, kako naprej. Vsekakor tudi pričakujemo, da se sanacija infrastrukture začne čim prej, kar pa seveda pomeni, da se potrebna sredstva z evropskega in državnega nivoja v najkrajšem času prelijejo v občine, ki so utrpele škodo.«
Občina Radovljica
»Zadovoljen sem, da vlada kaže resno namero, da poleg interventnih pripravi tudi sistemske ukrepe, da bi v prihodnje v čim večji meri preprečili tako hude posledice vodne ujme,« pa je povedal župan Radovljice Ciril Globočnik. »Želim, da bi ministrstvo za naravne vire in prostor v sodelovanju z občino pripravilo projektno dokumentacijo, ki bi vključevala tako ureditev vodotokov kot poplavnih območij, in zagotovilo tudi sredstva za vzdrževanje teh površin. Sicer pa verjamem, da bo država poskrbela za sanacijo vodotokov in poplavnih območij in povrnila del škode oškodovancem, občinam pa intervencijske stroške. Veliko dela nas čaka tudi pri sanaciji poškodovane cestne in komunalne infrastrukture. Ob tem pa se zavedam, da moramo biti solidarni z najhuje prizadetimi območji in temu ustrezno prilagoditi svoja pričakovanja,« je dodal.
Poudaril je še, da močno ceni tudi napore za sanacijo objektov kulturne dediščine. »Iskreno se zahvaljujem za akcijo Restavratorskega centra in ZVKDS, v okviru katere so na dan solidarnosti prostovoljci, tudi Zveza borcev Radovljica, urejali spominski kompleks gradu Katzenstein v Begunjah ter z grobišča talcev in kostanjevega drevoreda odstranili naplavine.«