Počitnice z Muzejčico
V prostorih Gorenjskega muzeja na gradu Khislstein je bilo vse poletje zelo živahno, saj so otroci počitniške dneve lahko preživljali v družbi Muzejčice.
V Gorenjskem muzeju so tudi letos pripravili Počitnikovanje z Muzejčico, v okviru katerega otroci skozi igro, športne aktivnosti in ustvarjalne delavnice spoznavajo muzejske vsebine. Med drugim so spoznali poklice, povezane z muzejsko dejavnostjo, denimo poklic arheologa, konservatorja in restavratorja, je pojasnila vodja delavnic Nina Pangeršič. »Uredili smo jim tudi majhen peskovnik, v katerem so poiskali različne predmete, ki so jih morali nato očistiti, popisati, kam sodijo, in podobno.« Nato pa so jih popeljali še na ogled muzejskih zbirk. »Tako so izvedeli, kje na koncu pristanejo najdbe,« je še dodala Nina Pangeršič.
Čas so si zapolnili tudi z ustvarjanjem iz gline, izdelovanjem nakita, spletanjem venčkov, tkanjem, slikanjem in risanjem, pa tudi z lokostrelstvom, postavljanjem gradu iz velikih kock, učenjem hoje na hoduljah, starimi otroškimi igrami ... V grajski kuhinji pa so pripravljali najrazličnejše dobrote. Minuli teden so po besedah Nine Pangeršič namenili sprehodu skozi zgodovino. V ponedeljek so se vrnili v čas prazgodovine. »Mleli smo žito in pekli nekvašene prazgodovinske kruhke, se oblekli v kože in si ogledali razstavo Železna nit.« Naslednji dan so nadaljevali z antiko. Izdelovali so mozaike, spoznali legionarje in se oblekli v toge. Ob našem obisku so bile delavnice grajsko obarvane, saj so spoznavali srednjeveško življenje, izdelovali grbe, krasili ščite, postavljali grad, se preskusili v lokostrelskem viteškem turnirju in pekli srednjeveške ovsene piškote. Minuli teden so obiskali tudi Prešernovo hišo in izvedeli marsikaj zanimivega o življenju meščanov v 19. stoletju.
Otroci so nam zaupali, da so na počitnicah v muzeju nadvse uživali. »Najbolj mi je bilo všeč, ko smo kot arheologi izkopavali različne predmete iz peska – od keramike do denarja, nakita in školjk,« je bila navdušena sedemletna Lena Bizovičar. Devetletna Vasilisa Kislovak je bila najbolj navdušena na obiskom Galerije Prešernovih nagrajencev, Ivana Srečnik pa je najbolj uživala v izdelovanju mozaika in lokostrelstvu. Streljanje z lokom je navdušilo tudi Marka Dagarina, ki je užival tudi v različnih preoblekah – oblekli so se v viteze, ljudi iz prazgodovine, Rimljane ...