Avtobus v Vrata je boljša izbira kot avto
Tudi med letošnjo glavno poletno turistično sezono v dolino Vrata vsak dan vozi brezplačen javni avtobus, in sicer v sklopu projekta Umirjanje prometa v dolino Vrata ob podpori Triglavskega narodnega parka. Avgusta vozijo kar trije avtobusi skoraj vsako uro.
Do preklica pa sta zaradi odpravljanja posledic julijskega vetroloma še vedno zaprti cesti v dolini Kot in Krma.
Mojstrana – Prvo jutranjo vožnjo ob peti uri zjutraj avtobus v dolino Vrata začne na novem večjem parkirišču Na Prodih ob nekdanji železniški postaji v Mojstrani, ustavi še na vseh lokalnih avtobusnih postajališčih na Dovjem in v Mojstrani, na poti tudi pri izhodišču za ogled slapa Peričnik in še nekaterih izhodiščih za pot v gore vse do Vrat. Julija je dnevno vozil en avtobus, avgusta vozijo kar trije skoraj vsako uro. Vožnja z avtobusom je brezplačna, dnevno parkiranje npr. Na Prodih stane deset evrov.
Kot so sporočili z Občine Kranjska Gora, so vozni redi razobešeni na vseh avtobusnih postajališčih, kjer avtobus ustavi, na spletnih straneh Občine Kranjska Gora, Turizma Kranjska Gora in Javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP). »Trudili smo se, da bi bili avtobusni redi v dolino Vrata usklajeni s prihodi avtobusov tako z ljubljanske kot tudi kranjskogorske strani, kjer krožno vozi turistični avtobus. Ozirati se moramo tudi na turiste, ki se v Vrata odpravijo s kranjskogorske strani,« so povedali na Občini Kranjska Gora.
Narava nam bo hvaležna
Občina ima v letošnjem proračunu zagotovljenih 111 tisoč evrov, ki jih potrebujejo za urejanje mirujočega prometa in za financiranje javnih prevozov. Iz TNP pa so povedali, da letos za sofinanciranje organiziranih javnih prevozov namenjajo okoli 80 tisoč evrov, dobra polovica tega zneska je namenjena izvajanju prevozov v dolino Vrata. »V Javnem zavodu TNP s svojim delovanjem, pojavljanjem v medijih, v svojih publikacijah, objavah na spletu in s prisotnostjo na terenu spodbujamo obisk doline Vrata in drugih delov TNP in Biosfernega območja Julijske Alpe na trajnosten način – peš, s kolesom ali z organiziranim javnim prevozom. Zavedamo se, da se je treba za takšen način obiska doline Vrata zavestno odločiti in si vzeti nekaj časa za načrtovanje. Dobrobiti takšne odločitve pa ne občuti le narava, ki ji je prihranjen hrup in izpušni plini vozil, pač pa tudi obiskovalci, ki se s tem izognejo stresu, kje ob gneči pustiti vozilo,« je poudarila Petra Mlakar, predstavnica za odnose z javnostmi v Javnem zavodu TNP.
Ne omejiti obisk, ampak ga urediti
Avtobus v dolino Vrata bo vozil tudi septembra ob koncih tedna. Končni podatki o njihovi zasedenosti bodo znani po zaključku poletne sezone, kot pa je dejala Mlakarjeva, se po opažanjih vse več ljudi odloča za to možnost oziroma so po njihovih informacijah prevozi brez potnikov redki. Kranjskogorska županja Henrika Zupan kljub temu opozarja, da je žal pritisk v dolino z avtomobili še vedno velik in da s parkiranjem ob državni cesti v Vrata vozniki zožujejo vozni pas, kar povzroča zastoje in težave v prometu. »Ni razloga, da ljudje ne bi doline obiskali peš, s kolesom ali javnim prevozom. Prvi avtobus starta že zgodaj zjutraj, kar je primeren čas tudi za izhodišče v hribe,« je dejala županja in dodala, da so vozni red uskladili na sestanku s turističnimi ponudniki v Mojstrani. Kot je še poudarila, cilj ni omejiti obisk, ampak ga urediti. Kot smo že poročali, je za dolino Vrata predvidena zapornica, predvidoma bo postavljena do konca sezone, kot pa je še dejala županja Zupanova, se bodo vsi deležniki za končni prometni režim v Vrata imeli čas uskladiti od jeseni pa do začetka naslednje sezone.