Ujma pospešila praznjenje jezera
Občinski štab Civilne zaščite v Preddvoru je v sredo na podlagi ocene stanja jezera Črnava in odrejenega praznjenja jezera odredil prepoved prehoda in zadrževanja na jezu in v priobalnem pasu celotnega jezera.
Ko se stanje normalizira, bodo najprej ponovno vzpostavili gladino vode v jezeru, nato pa ga v sredini septembra dokončno sanirali.
Preddvor – Po več neuspelih poskusih praznjenja in čiščenja jezera Črnava so to na občini v Preddvoru ponovno načrtovali letos jeseni, a ker je narava minuli teden pokazala zobe, je bilo treba k problemu pristopiti nemudoma. Župan Rok Roblek pojasni, da so se z začetkom neurij začeli vrstiti klici na center za obveščanje, da se morda nekaj dogaja z jezom Črnava. Ljudi, ki živijo v okolici in neposredno pod jezerom, je bilo namreč strah in jih je zanimalo, kaj naj storijo. Ker se na občini že dalj časa trudijo, da bi izpraznili in očistili jezero, so se sicer takoj odzvali, a vseeno k reševanju pristopili mirno. Obrnili so se na regijski štab Civilne zaščite (CZ). Po treh dneh prigovarjanja, naj najdejo strokovnjaka ali nekoga, ki bo prevzel odgovornost in odločitev za omenjeno zadevo, so dobili na občino odgovor, ki jih je v bistvu napotil nazaj k zakonodaji: če pride do nevarnosti na jezu, lahko predsednik Civilne zaščite v primeru, da so ogrožena življenja ali premoženje, odredi praznjenje jezera. Takoj se je sestal občinski štab CZ in se odločil, da tovrstne odgovornosti ne more prevzeti nase, zato bodo jezero izpraznili. »S koncesionarjem smo se sestali na sami pregradi na jezeru ter se po telefonu uskladili še z Direkcijo za vode. Odločili smo se, da zaradi narave same, dobrobiti življenja na in v jezeru, ta trenutek zgolj deniveliramo jezero. S tem se bo plavje verjetno skoncentriralo na eni strani jezera in se bo tam nabiralo ali potonilo, obenem bomo zmanjšali pritisk na pregrado. Tako bo zagotovljena varnost predvsem prebivalcem naselja Hrib, po drugi strani pa bo življenje v jezeru potekalo normalno, a na bolj skoncentrirani površini,« pojasnjuje župan in dodaja: »Ker pa nevarnost še vedno predstavlja zasut prodni zadrževalnik na severnem delu ob pritoku Bistrice v jezero, ga bomo nemudoma izpraznili, saj najbolj ogroža jezero kot celoto. Potem ga bomo pospravili, sanirali.« Ko se stanje normalizira, pa bodo najprej spet vzpostavili gladino vode v jezeru, nato pa ga v sredini septembra dokončno sanirali oziroma na ta način rešili tudi pereč problem: sifonsko puščanje ob hotelu.