Grozi ekološka katastrofa
Zaradi poškodovane kanalizacijske cevi pod planiškim mostom v Kranju po ujmi grozi ekološka katastrofa. Pristojni se bojijo usodne poškodbe cevi, na katero je priključenih približno 25 tisoč ljudi, kar bi povzročilo razlitje fekalnih voda v reko Savo.
»Zadeve se je treba lotiti takoj, vendar pa pri tem nujno potrebujemo pomoč države. Gradbeno dovoljenje za nov most, na katerega bi namestili novo kanalizacijsko cev, že imamo,« je povedal župan Matjaž Rakovec.
Mestna občina Kranj je že lani pridobila gradbeno dovoljenje za novi most, na katerega bo treba namestiti tudi novo kanalizacijsko cev, kar je dvoletni projekt. Zdaj je prednostni rezervni načrt, da najprej dvignejo ovoj kanalizacijske cevi in vanj dajo novo kanalizacijsko cev. »Škode na tem delu še ne moremo ugotoviti, je pa od danes naprej na terenu posebna komisija, ki bo ocenjevala vse poškodbe na terenu po Kranju,« je včeraj pojasnil župan Rakovec.
Kranj – Največja naravna katastrofa v zgodovini Slovenije je prinesla tudi zgodovinsko visok pretok reke Save mimo Kranja, kakršnega v mestni občini Kranj ne pomnijo. Njena gladina je namreč dosegla kanalizacijsko cev pod mostom pri nekdanji Planiki. Deroča voda, ki je s seboj nosila večjo količino drevja in drugih naplavin, je poškodovala betonski plašč kanalizacijske cevi, pritrjene na most. »Če bi odneslo ovoj, bi odneslo tudi notranjo kanalizacijsko cev. Glavni problem je nastal, ko je hidroelektrarna Mavčiče dvignila zapornice, takrat so bili udarci vode in smo se bali, da bo cev počila,« je včeraj povedal kranjski župan Matjaž Rakovec.
Takojšnje ukrepanje je nujno
... opozarja župan Rakovec, sicer celotnemu območju ob Savi grozi ekološka katastrofa neslutenih razsežnosti. Pristojni se bojijo usodne poškodbe cevi, na katero je priključenih približno 25 tisoč ljudi (približno tretjino kranjskih občanov in dve tretjini šenčurskih), kar bi povzročilo razlitje fekalnih voda v Savo. »V tem primeru bi se bilo nemogoče izogniti ekološki katastrofi – ne le na območju Kranja, temveč tudi na predelih vzdolž Save po Sloveniji in tujini. Za mostom pri nekdanji Planiki se začne kanjon Zarica, ki je zaščiten kot naravna vrednota državnega pomena, tako kot celotna Sava. Vzdolž Save pa se nahajajo številna naselja, ki jim v primeru razlitja fekalnih voda v reko grozi onesnaženje,« so povedali na kranjski občini. Kot so še pojasnili, samo kratkoročna sanacija obstoječe cevi ne bi bila ustrezna rešitev, saj bi ob naslednji ujmi znova grozila usodna poškodba cevi.
Za pomoč prosijo državo
Mestna občina Kranj je že lani pridobila gradbeno dovoljenje za nov most, na katerega bo treba namestiti tudi novo kanalizacijsko cev, ki je zdaj prioritetna. »Most, po katerem bo potekal dvosmerni motoriziran promet, bo ustrezno višji, posledično bo deroči vodi, kakršna je bila ob najhujši ujmi v zgodovini Slovenije, težko dosegljiv. Vendar pa mestna občina kratkoročno ne razpolaga s sredstvi za projekt in izvedbo nove kanalizacije, zato nujno potrebuje denarno pomoč države iz naslova preprečevanja škode na javni infrastrukturi za čimprejšnjo realizacijo projekta v celoti. Le tako se bo mogoče izogniti odtekanju fekalne vode iz cevi v Savo,« pozivajo na občini.
Kot je še poudaril župan Rakovec: »Podnebne spremembe so neizprosne, posledice teh grozljive. Kako se bo izšlo pri planiškem mostu ob naslednji ujmi, lahko samo ugibamo. Zadeve se je treba lotiti takoj, vendar pa pri tem nujno potrebujemo pomoč države. Gradbeno dovoljenje za nov most, na katerega bi namestili novo kanalizacijsko cev, imamo. Želimo si, da bi bil to eden od prvih naslednjih projektov, ki se ga bomo lotili skupaj z državo.«