Nastopili so tudi otroci tamkajšnjega vrtca in šole. / Foto: arhiv organizatorja

Marjetin sejem na Bohinjski Beli

V vaškem jedru Bohinjske Bele so letos že 28. leto pripravili Marjetin sejem, ki ga okoli 20. julija, ko goduje farna zavetnica sv. Marjeta, tamkajšnje turistično društvo organizira v sodelovanju z lokalnimi društvi.

Bohinjska Bela – Prireditev združuje kulturni in zabavni program v vaškem jedru, kjer se predstavijo člani domačih društev. Nastopili so otroci vrtca in šole, citrar Dejan Praprotnik, Davorin Bernard in Maja Poklukar sta pripravila skeče po domače, Dragica Ropret Žumer pa kamišibaj za otroke. Zvečer sta sledila zabava in ples ob zvokih narodnozabavnega ansambla. Članice Društva žena in deklet so poskrbele za domače dobrote, vedno pa v pokušino ponudijo tudi eno od tradicionalnih jedi, ki je značilna za njihove kraje. Letos je bil to govnač iz zelja, krompirja in z ocvirki, ob njem so postregli gorenjski želodec.

Kot je dejala predsednica TD Bohinjska Bela Francka Gregorc, domačini ob vaškem prazniku obujajo spomine, priložnost izkoristijo za druženje in predstavitev kraja. »Vas združuje kar nekaj kulturnih in naravnih znamenitosti, ki so zanimive tako za domače kot tuje goste, denimo slap Iglica, sprehajalne poti do bližnjih vasi, planinske poti do Babjega zoba in Galetovca, kjer so čudovite razgledne točke. Zelo obiskana je družinska tematska sprehajalna pot Godrnjačeva pot. Posebno doživetje je pa tudi sam sprehod skozi vas,« je dejala Francka Gregorc.

Ob prazniku je likovna sekcija Kulturnega društva Bohinjska Bela pripravila etnološko-likovno razstavo ročnih del, ki so jo poimenovali Povezovalne niti. Razstava združuje nekdanjo in sedanjo kreativnost vaških deklet in žena s področja vezenja, klekljanja, tkanja, pletenja, šivanja in umetniškega ustvarjanja na te teme. Razstavljeni so tudi stari originalni predmeti in dela Sabine Frank in Saše Vrečko, ki prikazujejo sodobne interpretacije ohranjanja dediščine ročnih del. V tamkajšnjem domu krajanov bo na ogled še jutri, 29. julija, med 9. in 11. uro ter med 18. in 20. uro.

Poleg te si je bilo moč ogledati razstavo Kulturna dediščina Bohinjske Bele na fotografijah, ki je postavljena na prostem, ob poti od vaškega jedra do šole. Nastala je v okviru projekta Dobrodošli na vas, na ogled pa bo vse do jeseni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 27. november 2007 / 07:00

Gorenjci uspešni v Italiji

Gorica - Na tradicionalnem mednarodnem dvoranskem tekmovanju v Gorici v Italiji v kombinaciji 25 in 18 metrov se je zbralo prek sto lokostrelcev iz Italije, Slovenije in Avstrije...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 27. julij 2023 / 17:05

Juliana trail v knjigi

V knjigi avtorica Tatjana Trontelj poljudno in podrobno opisuje, kako sta se z možem lotila hojepo poti Juliana trail.

Mularija / četrtek, 27. julij 2023 / 17:04

Nevarna ličila

Primerjalno ocenjevanje ličil za otroke je pokazalo, da so prav vsi testirani izdelki vsebovali kemikalije, ki jih v kozmetičnih izdelkih za otroke ne bi smelo biti, zato otroška ličila niso primerna...

Rekreacija / četrtek, 27. julij 2023 / 17:02

Gora, ki požira vodo

Pršivec (1761 m n. m.) – Vrh, ki ponudi enega najlepših razgledov na Bohinjsko jezero. Krožna tura, ki nas bo pri sestopu popeljala tudi mimo znamenitega brezna. Gora, ki požira vodo; vodo, ki luč sve...

Železniki / četrtek, 27. julij 2023 / 17:00

Za ohranitev soriškega narečja

Turističnemu društvu Sorica in partnerjem je s projektom Ohranimo soriški narečni govor uspelo pridobiti sredstva ministrstva za kulturo.

Zanimivosti / četrtek, 27. julij 2023 / 16:58

Počitnice v narodnem parku nadgradili s prostovoljnim delom

Mladi taborniki iz Belgije so vsak dan svojega enotedenskega bivanja v Bohinju dopoldne opravljali prostovoljno delo, popoldneve pa preživljali ob jezeru in na bohinjskih planinah.