Odškodnina pridelovalcem za lansko sušo
Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja obravnava skoraj 23 tisoč vlog kmetijskih gospodarstev za dodelitev finančne pomoči za ublažitev posledic lanske suše. V prvem svežnju 7. julija jim je izdala 14.811 pozitivnih odločb in jim približno teden kasneje izplačala nekaj manj kot 22,6 milijona evrov pomoči. Drugi sveženj, v katerem je bilo le 346 pozitivnih odločb, je odposlala oškodovancem ob koncu prejšnjega tedna, denar pa so predvidoma prejeli na račun včeraj, 27. julija. Poleg pozitivnih odločb jim je izdala še približno 7350 zavrnilnih. Dodelitev pomoči jim je zavrnila iz več razlogov. Zavrnila jo je v primeru, če izračunana pomoč ne presega sto evrov. Enako je storila tudi v primeru, če je pristojni inšpektor ugotovil, da je kmetijska pridelava potekala v nasprotju s predpisi o varstvu okolja in predpisi o varstvu vode, ki je namenjena oskrbi prebivalstva. Pomoč je zavrnila tudi kmetijskim gospodarstvom v primerih, če gre za podjetje v težavah.
V prihodnjih mesecih bo agencija obravnavala še približno štiristo vlog, pri katerih bo izvedla dodatne ugotovitvene postopke, zlasti glede ugotavljanja upravičencev do pomoči v primerih smrti gospodarja kmetije.
Agencija je v postopku izdaje odločb obravnavala vloge, ki so jih občinske komisije za ocenjevanje škode vnesle v zbirko podatkov Ajda. Pomoč je dodelila oškodovancem, pri katerih je končna ocena škode na posameznem Gerku (grafična enota rabe kmetijskega gospodarstva) znašala najmanj 30 odstotkov običajne letne kmetijske pridelave in hkrati ni presegla 30 odstotkov običajne letne kmetijske pridelave na ravni posameznega pridelka. Ker je izračunani skupni znesek državne pomoči (31,5 milijona evrov) presegel razpoložljivi znesek (24,9 milijona evrov), so pri izračunu škode za posamezno gospodarstvo upoštevali korekcijski faktor.