Vzajemna bi razdelila milijone
Po preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja želi Vzajemna dvajset milijonov evrov premoženja iz tega naslova razdeliti med svoje zavezance.
»Naš cilj je na temelju naše ponudbe dodatnih zdravstvenih in drugih zavarovanj vzpostaviti Vzajemno 2.0.«
Ljubljana – Po ocenah Vzajemne zdravstvene zavarovalnice bo do konca letošnjega leta ostalo nekaj manj kot dvajset milijonov evrov premoženja iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ta sredstva želi Vzajemna po prenehanju izvajanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v celoti razdeliti med svoje zavarovance iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Po novem zakonu, ki bo začel veljati leta 1. januarja prihodnje leto, bo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) namreč prevzel prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
»Naš cilj je na temelju naše ponudbe dodatnih zdravstvenih in drugih zavarovanj vzpostaviti Vzajemno 2.0, ki bo še naprej delovala kot družba za vzajemno zavarovanje, to pomeni neprofitno in solidarno. Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da bomo zaščitili interese naših zavarovancev in članov,« je povedal predsednik uprave Vzajemne Aleš Mikeln, ki je ob tem dodal, da Vzajemna zaradi zaradi vladne uredbe o določitvi najvišje cene premije vsak mesec izgubi osem milijonov evrov, na kar je že opozorila vlado in podala tudi pobudo za presojo ustavnosti in zakonitosti uredbe na Ustavno sodišče.
Na sestanku so predstavniki ministrstva razkrili, da nameravajo nameniti ustanovni kapital Vzajemne ZZZS-u, kar pa Vzajemna zavrača. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je bila namreč Vzajemna je ustanovljena s sredstvi iz garancijskega sklada prostovoljnega zavarovanja, v okviru katerega je ZZZS izvajal dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Skupaj s temi sredstvi je Vzajemna prevzela tudi obveznosti iz naslova prenesenih zavarovanj. »To konkretno pomeni, da je Vzajemna kot gospodarska družba razpolagala le z majhnim delom ustanovnega kapitala, večji del pa je namenila zavarovancem za kritje doplačil do polne vrednosti zdravstvenih storitev,« pravijo pri Vzajemni. »Če bi bila zavarovalnica vseeno prisiljena v izplačilo sredstev zavodu, pa bi to pomenilo neposredno oškodovanje zavarovancev in članov Vzajemne,« so še zapisali.
Kljub tem izzivom pri Vzajemni verjamejo, da bo s svojo ponudbo zavarovanj ohranila svoj položaj na trgu.