V Zgornji Bohinjski dolini urejajo kanalizacijo
Trenutno je v izgradnji komunalna infrastruktura v vasi Studor, v pripravi je dokumentacija za Srednjo vas, predvsem pa morajo v Bohinju zgraditi povezovalni vod, s katerim bodo odpadne vode speljali do čistilne naprave pri Bohinjski Bistrici.
Da bo kanalizacijski sistem v Zgornji Bohinjski dolini dokončno vzpostavljen, mora biti zgrajen povezovalni kanal do čistilne naprave v Bohinjski Bistrici. V Bohinju si želijo, da bi se projekta lotili skupaj z Direkcijo RS za infrastrukturo in tako obenem prenovili in razširili tudi cesto skozi Korita.
Bohinjska Bistrica – V teh dneh v Studoru v Bohinju zaključujejo gradnjo komunalne infrastrukture in ureditev središča vasi. Urejena je kanalizacija, obnovljeni priključki do hiš, cesta na novo asfaltirana. Za projekt je v proračunu občine namenjenih sedemsto tisoč evrov. Ko bodo dela končana, sledi urejanje zgornjega dela vasi, to je dela, kjer stoji tudi muzejska Oplenova hiša, nato pa v drugi fazi še zahodni del kraja, za kar bodo v Bohinju morali zagotoviti še dodatnega pol milijona evrov. Vaško jedro je bilo urejeno že pred časom, je povedal župan Jože Sodja.
Dela potekajo v sklopu ureditve komunalne infrastrukture po celotni Zgornji Bohinjski dolini, kjer je že zgrajen povezovalni vod, na katerega je priklopljena vas Češnjica. Za ureditev kanalizacije v Srednji vasi so v postopku pridobivanja dokumentacije, za bolj oddaljeno območje Koprivnika pa bodo s študijo ugotavljali, kakšen je najbolj optimalen način urejanja odpadnih voda.
Da bo učinkovit kanalizacijski sistem v Zgornji Bohinjski dolini dokončno vzpostavljen, pa mora biti povezovalni kanal speljan vse do vstopa v Bohinjsko Bistrico in priklopljen na tamkajšnjo čistilno napravo, je pojasnil župan Sodja. Prav slednje je ena od prioritetnih nalog občine za prihodnje leto, ko bodo, tako načrtujejo, zgradili še manjkajoči del ob tako imenovani cesti skozi Korita, torej ob cesti, ki pred Bohinjsko Bistrico povezuje Zgornjo in Spodnjo dolino.
V Bohinju si želijo, da bi se projekta lotili skupaj z Direkcijo RS za infrastrukturo in tako obenem prenovili in razširili tudi cesto; če dogovora o sodelovanju ne bo, pa bo občina k projektu izgradnje povezovalnega voda pristopila sama, je še povedal župan.
Sredstva, namenjena izgradnji kanalizacije v vasi Studor, je Občina Bohinj pridobila v skladu z zakonom o Triglavskem narodnem parku, delno bo s tem denarjem pokrita tudi investicija v povezovalni vod do čistilne naprave.
Ta po županovih zagotovilih glede kapacitet načeloma zadošča trenutnim potrebam v občini, čeprav se poleti, ko je Bohinj zelo obremenjen s turisti, približujejo skrajnim mejam. »Kljub temu je za zdaj še vse v mejah obvladljivega, kar je potrdila tudi kontrola strokovnjakov, ki so čistilno napravo pregledali lani, ko se je v javnosti govorilo, da ne deluje dobro. Čistilna naprava je grajena za od devet do deset tisoč populacijskih enot, Bohinjcev je pet tisoč, tako da bi glede kapacitet načeloma morala zadoščati. So nam pa strokovnjaki svetovali, da v času največjih obremenitev namesto zraka vpihujemo čisti kisik, ki omogoča hitrejše razgrajevanje. S tem se poveča moč čiščenja in to bomo tudi storili,« je še pojasnil župan Jože Sodja.