Najtežje bo zagotoviti kadre
V šolah podpirajo uvedbo brezplačnih kosil za vse učence, ob tem pa opozarjajo, da bo za marsikatero šolo zaradi prostorske stiske to velik organizacijski problem, predvsem pa jih skrbi zagotavljanje kadra v kuhinjah, ki ga že zdaj primanjkuje.
Kranj – Državni zbor je minuli teden sprejel spremembe zakona o osnovni šoli in novelo zakona o šolski prehrani, na podlagi katerih bodo do brezplačnih kosil od 1. septembra 2027 upravičeni vsi osnovnošolci. Že v prihodnjem šolskem letu pa se bo pravica do polne subvencije razširila na otroke iz socialno najšibkejših družin, ki ne presegajo zgornje meje četrtega dohodkovnega razreda. Naša sogovornika z osnovnih šol (OŠ) Stražišče v Kranju in Ivana Groharja v Škofji Loki to potezo označujeta kot dobronamerno in jo podpirata, se pa obenem zavedata, da bo to za šole velik organizacijski zalogaj, tako zaradi prostorske kot kadrovske stiske.
Ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik je tako poudaril, da ta čas glede na velikost kuhinje in jedilnice na njihovi šoli niso sposobni zagotavljati kosil za vse učence na ustrezen način. »Jedilnica že zdaj poka po šivih, če bi vsi učenci jedli kosilo, pa bi to pomenilo dvakrat toliko učencev, in sicer več kot tisoč kosil na dan.« Kosilo začnejo razdeljevati ob 11. uri in zaključijo ob 13.30 in je že zdaj gneča, je opozoril. Ko bodo morali kosilo zagotavljati vsem učencem, pa bodo po ravnateljevih besedah verjetno morali čas za kosilo raztegniti vse do 15. ure, kar spet prinese nove težave – za nekatere otroke bi namreč to pomenilo, da bi morali ostati tudi dve uri dlje v šoli, čemur bi med drugim morali prilagoditi tudi šolske prevoze. »Obenem bi morali prilagajati pouk, podaljšal bi se delovni čas v kuhinji, kjer je že zdaj težko dobiti kader,« je tudi opozoril ravnatelj stražiške šole.
Če bi želeli kuhinjo in jedilnico širiti, pa v njihovi šoli naletijo še na dodatno oviro, tudi če bi jim občina zagotovila denar za to, sploh ker se odlaša že z načrtovano energetsko sanacijo. »Za vsak poseg moramo namreč pridobiti soglasje zavoda za kulturno dediščino,« je opozoril Srečnik, ki meni, da bo za šole velik izziv zagotoviti pogoje, da bodo lahko omogočili brezplačna kosila za vse učence.
Na OŠ Ivana Groharja po besedah ravnatelja Marka Primožiča že zdaj zagotavljajo kosila za skoraj osemdeset odstotkov učencev, zato verjame, da bodo jeseni brez težav zmogli zagotoviti dodatna kosila za učence iz družin, ki ne presegajo zgornje meje četrtega dohodkovnega razreda. »Kar nekaj učencem iz tega dohodkovnega razreda smo namreč že zdaj sofinancirali kosila iz šolskega sklada.« A tudi v njihovi kuhinji, ki so jo pred leti temeljito obnovili, bo treba kaj dopolniti, če bodo pripravljali kosila prav za vse učence, je opozoril. »Med drugim bi potem potrebovali nov, zmogljivejši pomivalni stroj, kar prav tako ni majhen strošek.« Zato bi po njegovem prepričanju država morala pomagati občinam, da bi lahko izpeljale potrebne prilagoditve in posodobitve v šolskih kuhinjah. Kot njegov kolega Srečnik pa tudi sam največjo težavo vidi v zagotavljanju kadrov v kuhinji. »To je že zdaj težava, saj imajo kuharji vse več dela, tudi na račun tega, da se povečuje število otrok z dietami, kar zahteva dodatno previdnost in pozornost.« Pomisleke pa ima tudi glede odnosa do hrane, če je ta na voljo brezplačno, kar posledično pomeni več odpadkov. »Zato bo treba do leta 2027 veliko postoriti tudi na področju ozaveščanja glede odpadkov hrane tako pri otrocih kot pri starših,« je poudaril Primožič.