Želijo razpoloviti ogljični odtis
V Skupini SIJ želijo do leta 2030 razpoloviti specifične emisije ogljikovega dioksida, ki izvirajo iz proizvodnje jekla.
Ljubljana, Jesenice – Nedavno so sprejeli Načrt razogljičenja Skupine SIJ 2030–2040–2050, ki so ga podprli tudi s sedemdeset milijonov evrov težkim investicijskim načrtom. Ključni cilj načrta razogljičenja je, da bodo v primerjavi z letom 2020 do leta 2030 svoje specifične emisije, ki izvirajo iz proizvodnje jekla, zmanjšali za 51 odstotkov, ogljično nevtralnost pa načrtujejo do leta 2050.
Načrt razogljičenja vključuje ukrepe za vse obsege emisij – tako za izpuste, za katere so neposredno odgovorni, kot za posredne emisije in vpliv svojega delovanja na emisije v dobaviteljski verigi. Za zniževanje svojih specifičnih emisij bodo še naprej posodabljali in optimizirali proizvodnjo ter povečevali energetsko učinkovitost. Najpomembnejši predvideni ukrepi so posodobitve peči in gorilniške tehnike, nadomeščanje zemeljskega plina z električno energijo, zamenjava zemeljskega plina z vodikom, izkoriščanje odvečne toplote, uporaba biomase in optimiziranje proizvodnje z naprednimi informacijskimi orodji.
Ob koncu letošnjega leta načrtujejo še pridobitev certifikata po zahtevnem standardu ResponsibleSteel, s čimer se bodo umestili med najbolj odgovorne in trajnostne proizvajalce jekla na svetu. Pri tem v Skupini SIJ poudarjajo, da je jeklo najbolj recikliran material na svetu, tako v jeseniškem podjetju SIJ Acroni kot v družbi SIJ Metal Ravne pa ga proizvajajo s tehnologijo recikliranja iz jeklenega odpadka. Lani so kar 97,6 odstotka industrijskih odpadkov ponovno uporabili, reciklirali ali kako drugače izkoristili. Tako že danes okolje obremenjujejo manj kot sedemdeset odstotkov svetovnih proizvajalcev jekla.