Podprli ukinitev dopolnilnega zavarovanja
Zamik začetka izvajanja zakona
V odboru državnega zbora za zdravstvo so na sredini seji podprli predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ob tem pa sprejeli tudi več dopolnil k predlogu omenjene novele, ki jih je vložila vlada. Novela predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje, in sicer v obliki obveznega zdravstvenega prispevka v enotnem fiksnem znesku 35 evrov mesečno z možnostjo valorizacije enkrat letno. Prejemnik sredstev bi bil po novem Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, in ne več tri zasebne zavarovalnice. Vlada pa je v okviru dopolnil med drugim predvidela zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar prihodnje leto. Kot so pojasnili na vladi, organa, pristojna za pobiranje novega obveznega prispevka, potrebujeta vsaj šest mesecev za prilagoditev oziroma pripravo vsega nujnega za učinkovito pobiranje tega prispevka.
Regres v višini minimalne plače
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so ta teden nadaljevali pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij. Sindikati so pred začetkom pogajanj poudarili tudi vprašanje letošnjega regresa za letni dopust, saj so za zaposlene v nižjih plačnih razredih predlagali regres, ki bi bil višji od minimalne plače, a se vlada s tem ni strinjala, saj po pojasnilu ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik v proračunu ni zagotovljenih sredstev za dvig regresa. Zaposlenim v javnem sektorju so tako ob izplačilu plače za maj izplačali regres za letni dopust v višini 1203,36 evra.
Vložili predlog zakona za zvišanje pokojnin
Potem ko so zbrali dovolj podpisov, sta Iniciativa Glas upokojencev in Inštitut 1. oktober v ponedeljek v zakonodajni postopek vložila predlog zakona za izredno zvišanje pokojnin. Po njihovem predlogu bi pokojnine, ki ne presegajo 1000 evrov, zvišali za dvajset odstotkov, pokojnine do 1500 evrov bi bile višje za deset odstotkov in tiste nad 1500 evrov za pet odstotkov. Zakon bi veljal do sprejetja nove pokojninske reforme. Podpise volivcev za vložitev omenjenega predloga zakona so v iniciativi Glas upokojencev začeli zbirati aprila, njihovo zbiranje pa so prekinili še pred iztekom 60-dnevnega roka, saj jim že doslej uspelo zbrati več kot deset tisoč podpisov, za vložitev predloga zakona pa jih zadostuje pet tisoč.
Starejšim glas tudi v Gibanju Svoboda
V Gibanju Svoboda so na kongresu v ponedeljek formalno ustanovili avtonomno politično organizacijo Gibanje Svoboda Seniorji. Po besedah predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba stranka potrebuje seniorsko organizacijo, katere člani bodo »s svojimi idejami in pogledi prispevali k uspešni izvedbi pokojninske reforme in reforme zdravstva ter dolgotrajne oskrbe, ki so med seboj povezane ter za izboljšanje položaja starejših in njihovo kakovostno življenje izjemno pomembne«. Kot je še poudaril Golob, z ustanovitvijo seniorske organizacije dajejo avtonomijo in glas starejšim v Gibanju Svoboda. Za predsednika Gibanja Svoboda Seniorji so izvolili poslanca Bojana Čebelo.
Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij
V tem tednu se je nadaljevala stavka zaposlenih v visokem šolstvu. Kot so opozorili v Visokošolskem sindikatu Slovenije, naj bi jim vlada na pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij dala žaljivo nizko ponudbo. »Namesto da bi pri visokošolskih sodelavcih, lektorjih in predavateljih popravila krivico, ki se vleče že desetletje in pol, je predlagala dodatno povečanje plačnih nesorazmerij do visokošolskih učiteljev. Ponudba za strokovne in tehnične delavce skupine J je sramotno nizka. Najpogosteje zasedenim strokovnih delovnim mestom vlada ponuja samo en plačni razred, tehničnim pa dva. Najslabše plačanim v visokem šolstvu torej vlada ponuja najmanj.« Na ministrstvu za visoko šolstvo so v odzivu na stavko zavrnili očitke o podcenjujočem odnosu, pojasnili pa so tudi, da se na zadnji predlog sporazuma sindikat ni odzval, zato so jih pozvali, naj odziv podajo tudi uradno, ne zgolj v medijih.
Svetovni dan krvodajalcev
V sredo smo zaznamovali svetovni dan krvodajalcev, ki je namenjen predvsem dvigu globalne ozaveščenosti o potrebah po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo, so poudarili pri Rdečem križu Slovenije. Svetovni dan je letos potekal pod geslom Daruj kri, daruj plazmo, deli življenje, deli pogosto, pri čemer so poudarili pomembnost prispevka prostovoljnih, neplačanih krvodajalcev k nacionalnim zdravstvenim sistemom.