Razlitje kisline v Stenu
V predoru Sten v Škofji Loki so vadili ukrepanje v primeru razlitja nevarne snovi. »Ob nesrečah z nevarno snovjo se postopki reševanja nekoliko zavlečejo,« je povedal vodja intervencije Aleš Finžgar.
Škofja Loka – V škofjeloškem predoru Sten so minuli teden izvedli vajo NevSnov, na kateri so preverili pripravljenost in usposobljenost tamkajšnjih operativnih gasilskih enot ter drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč v primeru nesreče z nevarno snovjo v predoru. Po vaji so opravili hitro analizo, na rezultate temeljite analize pa bo treba počakati nekoliko dlje, je povedal poveljnik štaba Civilne zaščite za Gorenjsko in vodja vaje Klemen Šmid.
Scenarij vaje je predvidel, da se je v poznih popoldanskih urah v cestnem predoru Sten zgodila prometna nesreča, v kateri je voznik osebnega vozila naletel v zadnji del tovornega vozila, ki je prevažal cisterno, iz katere je začela iztekati odpadna solna kislina. V osebnem vozilu sta ostali ukleščeni dve osebi, ki sta dobili kislinski obrizg, voznik tovornega vozila pa je pobegnil s kraja nesreče. Nadzornik prometa v Centru za upravljanje in vodenje prometa na državnih cestah v Dragomlju pri Domžalah je nesrečo opazil po video nadzoru in o njej obvestil Regijski center za obveščanje Kranj, ta pa je takoj začel izvajati postopke obveščanja in aktiviranja. Na kraj nesreče so izvozile gasilske enote iz Škofje Loke, Stare Loke in Trate ter poklicni gasilci iz Kranja, služba Nujne medicinske pomoči Škofja Loka in policija, prav tako so prispeli predstavniki Gorenjske gradbene družbe in podjetja Vigred-Elektro, ki so vzdrževalci predora.
Nevenka Zakrajšek iz direkcije za infrastrukturo, ki je upravljavec predora Sten (in na Gorenjskem tudi predora Ljubelj), je poudarila, da so takšne vaje zelo pomembne, ker so prometne nesreče v predorih še bolj intenzivne in nevarne. »Zato smo veseli in znamo ceniti, da so tako gasilske enote, službe nujne medicinske pomoči kot policija pripravljeni sodelovati na takih vajah,« je dejala. Kot je pojasnila, so ob razlitju nevarnih snovi potrebne tudi večje mere zaščite reševanja, ukrepov in tudi predhodnih ukrepov. »Predor Sten ima v ta namen poseben zbiralnik za nevarne snovi, ki ga uporabijo v primeru puščanja ali razlitja nevarnih snovi, tako da je pred onesnaženjem zaščitena okolica, vključno z reko Soro. Ob dejanski nesreči bi bili o njej takoj obveščeni tudi okoliški prebivalci, pred predorom je v ta namen tudi posebna sirena,« je še povedala.
»Ob nesrečah z nevarno snovjo se postopki reševanja nekoliko zavlečejo, potrebujemo tudi kar veliko število ljudi, da postavimo dekontaminacijsko postajo in ostalo potrebno opremo, ob daljši intervenciji potrebuješ tudi več ekip za posredovanje v predoru,« pa je povedal vodja intervencije na vaji Aleš Finžgar iz Prostovoljnega gasilskega društva Škofja Loka.