Minilo prvo leto vlade Roberta Goloba
Golob: Izpolnili glavno obljubo
Minilo je prvo leto 15. slovenske vlade, ki jo vodi Robert Golob. Delo je začela 1. junija 2022, ko jo je sestavljalo sedemnajst ministrstev, po reorganizaciji januarja letos pa se je vlada razširila na dvajset ministrstev. Na novinarski konferenci, na kateri so povzeli dosedanje delo, je premier Robert Golob dejal, da je vlada izpolnila glavno obljubo in željo ljudi – ponovno živeti v normalni državi. Med drugim je poudaril še »osvobajanje medijev« in uspešno soočanje z energetsko krizo, ob tem pa napovedal polletni monitoring cen hrane v celotni verigi – od kmeta do trgovca, saj cene v Sloveniji ne sledijo padanju cen drugod po Evropi. Skupaj s podpredsednikoma vlade, predsednico SD Tanjo Fajon in koordinatorjem Levice Luko Mescem je napovedal tudi ukrepe na področjih zdravstva, sociale in gospodarstva. Mesec je omenil še povečanje sredstev za gradnjo stanovanj in pripravo zakona o dolgotrajni oskrbi ter zvišanje minimalne plače. Fajonova pa je spomnila tudi na druge spodbude gospodarstvu, turizmu in športu.
Ustavno sodišče o RTV Slovenija
Ustavno sodišče je minuli petek objavilo sklep o razveljavitvi zadržanja dela novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), po katerem se novi svet zavoda skladno z novelo konstituira najpozneje v sedmih dneh po objavi sklepa v Uradnem listu, kar se je zgodilo v ponedeljek. Kot izhaja iz sodnega sklepa, med ustavnimi sodniki ne obstaja večinsko stališče, da bi bila nova ureditev kot taka protiustavna. Prejšnja ureditev sicer nikoli ni bila predmet presoje ustavnega sodišča, vendar je po presoji ustavnega sodišča očitno, da je v primerjavi z izpodbijano ureditvijo omogočala precej večji politični vpliv na imenovanje članov programskega sveta zavoda. Obenem obstaja tudi dvom o zakonitosti odločanja trenutnega programskega sveta zavoda in v. d. generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha, ki je bil po pravnomočni sodbi višjega delovnega in socialnega sodišča za generalnega direktorja RTVS imenovan nezakonito, prav tako pa je bila nezakonita njegova kasnejša razrešitev direktorice televizije Natalije Gorščak.
Peti shod upokojencev
Na petem shodu upokojencev za višje pokojnine, ki je v sredo ponovno potekal v Ljubljani v organizaciji iniciative Glas upokojencev in Inštituta 1. oktober, je vodja inštituta Pavel Rupar izrazil tudi upanje, da bo RTVS po zadnji odločitvi ustavnega sodišča ostala pluralna, sicer bo upokojence pozval, da vsaj tri mesece na plačujejo prispevka za RTVS. Znova je opozoril na slab gmotni položaj upokojencev, ob tem pa je bil kritičen do štirih ukrepov za upokojence, vrednih 100 milijonov evrov, ki jih je napovedala vlada. V Iniciativi Glas upokojencev so sicer v sredo tudi prekinili zbiranje podpisov za predlog zakona za izredno zvišanje pokojnin, ker so zbrali že več kot deset tisoč podpisov. Predlog naj bi v zakonodajni postopek vložili naslednji teden. »Ne drznite si ne sprejeti tega zakona, kajti naslednjič nas bo tukaj sto tisoč in prišli bomo v državni zbor,« je na sredinem shodu Rupar posvaril poslance.
Logar ustanovil Platformo sodelovanja
Poslanec SDS Anže Logar je v sredo s somišljeniki ustanovil društvo Platforma Sodelujmo za prihodnost, ki mu Logar tudi predseduje. Kot je dejal, je v društvu dobrodošel vsak, ki verjame v kulturo dialoga. Društvo se bo sicer s pripravo pogovorov osredotočalo na izzive, ki so za Slovenijo ključnega pomena, pri čemer tabu tem ne bo, je zagotovil. »Zapustimo kavč cono nemega opazovanja in začnimo skupaj oblikovati odprto, sproščeno in zdravorazumsko Slovenijo,« je med drugim dejal Logar. Namen platforme bo med drugim pripraviti konkretne predloge in jih ponuditi političnim strankam.
Magna bo vrnila subvencijo z obrestmi
Kanadsko-avstrijski avtomobilski proizvajalec Magna se je z državo dogovoril za vračilo državne subvencije za lakirnico v Hočah, ki so jo uradno odprli julija 2019, marca letos pa v njej zaradi zaostrenih razmer že ustavili proizvodnjo. Magna bo zato vrnila vseh 18,5 milijona evrov subvencije in dodatnih 3,6 milijona evrov obresti, je ta teden napovedal gospodarski minister Matjaž Han. Kot je dodal, je družba določene cilje iz pogodbe vseeno izpolnila, saj je izvedla investicijo, zagnala proizvodnjo in zaposlila delavce. Ker so kasneje nastopile nepredvidljive okoliščine, vključno s pandemijo covida-19, ukrajinsko in energetsko krizo ter motnjami v dobavni verigi, Magni ne bo treba plačati obresti za čas pandemije v višini 2,9 milijona evrov, je še pojasnil.