Investicija v Komendi
Nizozemsko podjetje Frapak Packaging, ki se ukvarja s proizvodnjo in prodajo embalaže iz plastičnih mas, je odprlo nove prostore v komendski poslovni coni, kjer so centralizirali tudi partnerska podjetja.
Frapak je od leta 2019 tudi delni lastnik družbe Aero-Polyplast, sodeluje pa tudi s partnerskima podjetjema Plastika Pogačar in Plastika Virant.
Žeje pri Komendi – Novi prostori se razprostirajo na površini 7.500 kvadratnih metrov in imajo deset tisoč paletnih mest. Proizvodni program podjetja sestavljajo plastenke HDPE, zamaški PP ter steklenice in kozarci PET. Gre za eno vodilnih podjetij na slovenskem trgu na področju embalaže za kozmetične izdelke, izdelke za profesionalno higieno, osebno nego in vrtnarjenje. V lanskem letu so zabeležili 9,8 milijona prihodkov. Vsako leto predelajo tri tisoč ton plastike, poleg tega pa še dodatnih tisoč ton reciklirane plastike. Razpolagajo z 32 stroji za ekstruzivno pihanje in devetimi stroji za raztezno pihanje.
Kot pravijo v družbi, sodobna prostorska ureditev ne prinaša le svežega zagona obstoječemu kolektivu, temveč tudi priložnost za nova delovna mesta.
Frapak je v Sloveniji prisoten sicer že od leta 1997. Leta 2019 je vstopil v solastništvo slovenskega podjetja in dolgoletnega partnerja, družbe Aero-Polyplast, sodeluje pa tudi s partnerskima podjetjema Plastiko Pogačar in Plastiko Virant.
V novi proizvodni obrat v Poslovni coni Komenda so tako umestili Aero-Polyplast in Plastiko Pogačar, medtem ko je družba Plastika Virant poleg Frapakovega objekta zgradila svoj objekt, ki so ga odprli tik pred pandemijo leta 2020.
Kot nam je povedal direktor družbe Frapack Packaging Jeroen Cornelisse, ki poleg Marca Bosa vodi podjetje, je bil glavni namen investicije centralizacija vseh treh podjetij na enem mestu. »Do sedaj so bili vsi trije partnerji na različnih lokacijah v Ljubljani ali okolici, zato smo se zaradi lažje logistike in tudi potrebe po večjih prostorih že leta 2017 odločili za centralizacijo tukaj v poslovni coni,« je povedal direktor Frapak Packaginga, ki je sicer prisotno še v več drugih evropskih državah.
Na vprašanje, kaj je še botrovalo investiciji v Komendi, katere višine sicer ne razkriva, Cornelisse odgovarja: »Zaupanje v ljudi. Znanje, še posebno na področju proizvodnje plastike, je v Sloveniji na zares visoki ravni.« Kot še dodaja, je prostorskim potrebam vsaj za naslednjih nekaj let zadoščeno, v primeru, da bi bila potrebna nadaljnja širitev, pa imajo na zemljišču še nekaj prostora.
»Investicija za nas pomeni priložnost za rast na tujih trgih ter možnost, da smo učinkovitejši in močnejši,« pa pojasnjuje Jernej Kavčič, direktor podjetja Aero-Polyplast, ki sicer v zadnjih letih beleži tako rast prihodkov kot zaposlenih. Pred petimi leti je imela družba 20 zaposlenih, danes jih zaposlujejo okoli 65, zmerno rast pa načrtujejo tudi v prihodnje.