Sodelovali bodo tudi v prihodnje
Ob dnevu biotske raznovrstnosti so podpisali podaljšanje sporazuma med Triglavskim narodnim parkom in ameriškim Narodnim parkom Kratersko jezero, pobratenima od leta 2017.
Stara Fužina – Direktor Javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP) Tit Potočnik in direktor ameriškega Narodnega parka Kratersko jezero Craig W. Ackerman sta v ponedeljek, ob mednarodnem dnevu biotske raznovrstnosti, podpisala podaljšanje sporazuma o sodelovanju med obema parkoma, ki sta pobratena od leta 2017.
Ackerman je ob podpisu ponovno povedal, da je v njegovih očeh Triglavski narodni park izjemen partner za učenje novih praks, predvsem zaradi strukture parka in sodelovanja s parkovnimi skupnostmi in deležniki. »Prav to bi radi okrepili tudi pri nas. Sodelovanje pa želimo razširiti tudi na področje izobraževanja, kulture, naravovarstvenega nadzora …«
Potočnik pa je poudaril pomen nadaljnjega dobrega sodelovanja. »Še tesneje bomo sodelovali in še bolj bomo povezani. Ne le na področju spremljanja obiska, čemur smo v preteklem tednu zaradi evropske konference, ki smo jo gostili, dajali velik poudarek, ampak tudi na številnih strokovnih področjih.«
Dogodka v Infocentru TNP Bohinj v Stari Fužini se je udeležila tudi veleposlanica Združenih držav Amerike v Sloveniji Jamie Lindler Harpootlian, ki pozdravlja dosedanje in nadaljnje sodelovanje med parkoma. V nagovoru je poudarila, da imajo narodni parki izjemen vpliv na človekovo dojemanje sveta. Podžupanja Občine Bohinj Monika Ravnik je ob tem izrazila prepričanje, da takšna sodelovanja bogatijo prebivalce in vse, povezane z enim ali z drugim parkom.
Vršilka dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za naravo na Ministrstvu za naravne vire in prostor dr. Katarina Groznik Zeiler pa je v svojem nagovoru med drugim poudarila, da bi moralo biti ohranjanje narave središče delovanja celotne družbe, zato je izmenjava izkušenj za boj proti podnebnim spremembam ter za ohranjanje narave in biodiverzitete zelo pomembna.
Triglavski narodni park in Narodni park Kratersko jezero iz ZDA sta dogovor o pobratenju podpisala maja 2017 na Bledu. Zavezala sta se k medsebojni podpori ter izmenjavi znanja in izkušenj na področjih ohranjanja narave, upravljanja zavarovanih območij, izobraževanja ter strokovnih nalog in raziskovanja. Triglavski narodni park in Narodni park Kratersko jezero sta si podobna po zemljepisni širini, bogati biotski raznovrstnosti, oba sta znana po jezerih, gorah in gozdovih, so pojasnili na TNP. Oba privabljata številne obiskovalce in oba se srečujeta s podobnimi izzivi, med katerimi je, kot poudarjajo v TNP, eden od pomembnejših vprašanje, kako zagotavljati doživljanje parka za obiskovalce, ki je hkrati ustrezno z vidika varstva narave.