Dvojni jubilej Interpola

Tacen – Na Policijski akademiji v Tacnu je v petek potekala slovesnost ob stoletnici delovanja Interpola in tridesetletnici slovenskega sodelovanja v mednarodni organizaciji kriminalistične policije. Njen osnovni cilj je zagotoviti in širiti medsebojno pomoč med kriminalističnimi policijami skoraj dvesto držav članic ter s tem učinkovito preprečevanje in zatiranje kriminalitete, predvsem po zaslugi skupnih zbirk podatkov vseh držav članic.

Tudi v. d. generalnega direktorja policije Senad Jušić je poudaril pomen globalnega delovanja Interpola in vzpostavitev skupnih zbirk podatkov vseh držav članic. »Neprecenljivo je zlasti Interpolovo upravljanje 19 mednarodnih policijskih zbirk podatkov z informacijami o kaznivih dejanjih in storilcih kaznivih dejanj. Te so državam dostopne v realnem času in so se izkazale kot nenadomestljive. Policisti v državah članicah v povprečju več kot 20-milijonkrat na dan opravijo iskanja v podatkovnih zbirkah Interpola. To pomeni približno 250 iskanj na sekundo, kar je nepredstavljivo!« je dejal.

Slovenija je dolgoletna in zaupanja vredna partnerica pri izvajanju vseh strateških in operativnih policijskih nalog, je izpostavil predstavnik Interpola Franz Schermann. »Odlikujejo jo izjemno vodstvo, strokovnost in predanost zaposlenih. Slovenija je bila prvih držav, ki je v svoj nacionalni policijski sistem integrirala podatkovne zbirke Interpola. Izjemno pomembna pa je bila njena vloga tudi pri vzpostavljanju sodelovanja med Svetom EU in Interpolom. Leta 1992 je Slovenija 1.200-krat izmenjala informacije z Interpolom, v prvi polovici leta 1993 je to storila že 3.000-krat, od takrat dalje pa redno uporablja podatkovne zbirke Interpola in obenem prispeva vanje,« je povedal. »Republika Slovenija in slovenska policija vse od začetka vseskozi poudarjata svojo zavezanost aktivnemu sodelovanju z Interpolom in v skladu z svojimi možnostmi prispevata k uspešni izvedbi nalog Interpola, pa je poudaril notranji minister Boštjan Poklukar.

Slovenija, ki je članica Interpola postala novembra 1993, je sicer kot del takratne Kraljevine Jugoslavije sodelovala že pri ustanavljanju organizacije na mednarodnem kongresu na Dunaju leta 1923. V času nekdanje Jugoslavije pa je sodelovanje z Interpolom potekalo prek Nacionalnega centralnega biroja Beograd. Interpol je danes s 195 državami članicami največja mednarodna policijska organizacija.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / četrtek, 30. april 2009 / 07:00

V gorah je še vedno zima

Previdno v gore, razmere so še popolnoma zimske, svarijo na PZS; cesta do Aljaževega doma v Vratih je prevozna.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Antične izkopanine v Mošnjah

Mošnje – Po treh mesecih bodo v Mošnjah na trasi bodoče gorenjske avtoceste na odseku med Vrbo in Peračico v torek zaključili z arheološkimi izkopavanji. Kot je povedala...

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Kako so na Jesenicah včasih živeli

V knjižici je zbranih šestnajst pripovedi Jeseničanov o tem, kakšne so bile Jesenice nekoč.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Petje je znamenje veselega srca

Trije šolski pevski zbori, v katerih prepeva kar tretjina učencev, in učiteljski pevski zbor Mavrica so krepko ogreli srca in dlani obiskovalcev.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Zaposlitveni center za invalide

V Šentplavžu je trenutno zaposlenih pet invalidov. Radi bi sodelovali s še več podjetji.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Šansoni in zimzelene melodije

Lojze Krajnčan je zasnoval koncert, na katerem se prepletajo zimzelene melodije in sodobni šansoni slovenskih ustvarjalcev.