Slovesno tudi na Janševi rojstni Breznici
V petek so tudi na Breznici pripravili slovesnost ob svetovnem dnevu čebel, ki ga po vsem svetu praznujemo na rojstni dan prav v tej vasi pod Karavankami rojenega začetnika modernega čebelarstva Antona Janše. Slavnostni govornik na prireditvi je bil predsednik državnega sveta Marko Lotrič.
»Veseli nas, da s Čebelarsko zvezo Slovenije vseskozi zelo dobro sodelujemo, in zagotavljam vam, da imate čebelarji v državnem svetu velikega prijatelja in podpornika. Vaše delo, skrb za čebele, je izrednega pomena.«
Breznica – »Kraj, kjer se nahajamo – Breznica – je zibelka slovenskega čebelarstva, saj se je leta 1734 prav tukaj rodil prvi zagovornik in učitelj čebelarstva na svetu,« je zbrane na slovesnosti v rojstni vasi začetnika modernega čebelarstva Antona Janše nagovoril slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Marko Lotrič.
Podpora državnega sveta
»Slovenija je z bogato čebelarsko dediščino in zakladnico znanja na čebelarskem področju tudi pobudnica razglasitve svetovnega dneva čebel, ki smo ga prvič zaznamovali leta 2017. Uresničitev te ideje je velika čast in priznanje tudi tisočim slovenskim čebelarjem, ki negujete tradicijo umnega čebelogojstva,« je poudaril Lotrič in dodal, da je bil prav Državni svet Republike Slovenije med prvimi podporniki ideje, da 20. maj postane svetovni dan čebel. »Državni svet si vseskozi prizadeva za odprt dialog med različnimi interesnimi skupinami in civilno družbo s ciljem, da bi kot družba lahko prišli do najboljših rešitev. Veseli nas, da s Čebelarsko zvezo Slovenije vseskozi zelo dobro sodelujemo, in zagotavljam vam, da imate čebelarji v državnem svetu velikega prijatelja in podpornika. Vaše delo, skrb za čebele, je izrednega pomena.«
Kmetijstvo in čebelarstvo z roko v roki
Kot je še poudaril Lotrič, so čebele tudi zanesljiv kazalnik, kako dobro skrbimo za okolje. »Pretirana uporaba pesticidov, onesnaževanje zraka, izguba habitatov, podnebne spremembe in paraziti namreč močno vplivajo na njihovo zdravje in preživetje. S tem pa so čebele hkrati še en dokaz več, da slovensko kmetijstvo s pretežno majhnimi in srednjimi kmetijami deluje v sinergiji s čebelarstvom in ohranja naravne vire za zanamce, o čemer priča tudi dejstvo, da večjih pomorov čebel v Sloveniji že več kot deset let ni bilo. Velike zasluge za to imate prav čebelarska društva, nosilci trajnostnega čebelarstva, ki veliko dela opravite tudi na področju ozaveščanja.«
Zbrane je pozdravil tudi župan Žirovnice Leopold Pogačar, od letos tudi državni svetnik. Poudaril je, da so čebelarji tudi ambasadorji zdrave prehrane, kmetijstva, čistega okolja in predvsem ambasadorji Slovenije. »Kulturna krajina in tradicija slovenskega podeželja pa se tudi zaradi vas ohranjata tudi za naše zanamce,« je nagovoril Čebelarje.
Brez čebele ni življenja
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, tudi častni občan Žirovnice, pa je spomnil, da je pod naslovom V Sloveniji je čebelarstvo način življenja slovensko čebelarstvo od lanskega decembra uvrščeno na Unescov seznam svetovne nesnovne dediščine. »Res je, je način življenja 12 tisoč čebelarjev in čebelarskih družin, pa pravzaprav tudi vseh dveh milijonov Slovencev. Danes sem že večkrat rekel: če bi bil čebela, bi si želel živeti v Sloveniji, ker Slovenci res spoštujemo čebele. Na vsakem koraku imamo čebelarji podporo, na vseh nivojih in v vseh skupnostih. Pa saj nam kaj drugega niti ne preostane: vsaka vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja čebel. Brez čebel ni življenja.«