TOM telefon po šolah
Minulo sredo, ob mednarodnem dnevu telefonov za pomoč otrokom v stiski, se je ponovno začela vseslovenska akcija Tom potuje, otroke obiskuje.
Ljubljana – Z akcijo želijo po besedah strokovne vodje TOM Tjaše Bertoncelj mladim predstaviti pomen pogovora, jih seznaniti s TOM telefonom ter jim ga približati kot enega izmed virov pomoči, kadar se znajdejo v stiski ali potrebujejo pogovor. Lani je sodelovalo 193 osnovnih šol, letos si želijo, da bi jih še več. »Z otroki se je treba pogovarjati, saj je stisk čedalje več,« opozarja predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije Darja Groznik.
Kot je navedla, je vsak peti osnovnošolec, ki je lani sodeloval v akciji TOM potuje, otroke obiskuje, imel težave z vrstniki, vsak peti tudi težave v družini, vsak osmi je poročal o psihičnih težavah. »Na nas, odraslih, je torej naloga, da otrokom prisluhnemo in ustvarimo varen neobsojajoč prostor za pogovor.« Tako kot na šolah tudi na TOM opažajo, da otroci in mladostniki težko spregovorijo o svojih dilemah. V okviru lanske akcije so prejeli več tisoč anonimnih zapisov različnih stisk in vprašanj otrok, o katerih ne zmorejo spregovoriti z odraslimi oziroma želijo to zaupati anonimnemu prijatelju. »V sodelovanju z osnovnimi šolami zato želimo otroke od četrtega do devetega razreda spomniti, da nam pogovor lahko pomaga, da se počutimo lažje, se razbremenimo, umirimo in dobimo občutek, da v stiski nismo sami.«