Kranjska občina mora plačati tristo tisoč evrov odškodnine
Mestna občina Kranj mora plačati tristo tisoč evrov odškodnine novomeškemu podjetju Trata zaradi izgube dobička, ker v letu 2018 kot najugodnejši ponudnik ni bilo izbrano za koncesijskega izvajalca javne gospodarske službe urejanja in čiščenja javnih zelenih površin.
Kranj – Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča, po kateri je Mestna občina Kranj (MOK) dolžna podjetju Trata iz Novega mesta plačati več kot 300 tisoč evrov odškodnine zaradi izgube dobička. Z MOK so sporočili, da bodo na vrhovno sodišče vložili predlog za revizijo. Gre za štiri leta star spor glede izbire koncesijskega izvajalca javne gospodarske službe urejanja in čiščenja javnih zelenih površin iz decembra 2018, ko se je tedanjemu županu Boštjanu Trilarju že iztekal mandat. Sedanje vodstvo MOK na čelu z županom Matjažem Rakovcem je v sporočilu za javnost, s katerim je pred dnevi obelodanilo odločitev višjega sodišča, poudarilo, da je bila koncesijska pogodba sklenjena »v času, ko bi moralo odhajajoče vodstvo občine načeloma opravljati le še tekoče posle«.
MOK je 14. decembra 2018 s podpisom petletne koncesijske pogodbe oddala izvajanje javne gospodarske službe urejanja in čiščenja zelenic podjetju Flora Sport iz Kranja za ceno dobrih 552 tisoč evrov na leto. Neizbrani ponudnik Trata Novo mesto, ki je na razpisu ponudil za več kot polovico nižjo ceno (243 tisoč evrov na leto), se na izbiro tedaj ni pritožil, je pa kasneje vložil tožbo. Izvedbo razpisnega postopka je sicer vodil zunanji izvajalec.
Julija 2022 je sodišče razsodilo v korist novomeškega podjetja. MOK se je nad sodbo pritožila na višje sodišče, ki pa je pritožbo zavrnilo, s čimer je sodba prvostopenjskega sodišča postala pravnomočna, MOK pa mora novomeškemu podjetju plačati 300 tisoč evrov odškodnine. »MOK bo v vsakem primeru na Vrhovno sodišče vložila predlog za revizijo v tej pravdni zadevi. Sedanje vodstvo MOK bo storilo vse za zaščito interesov mestne občine in omilitev škodljivih posledic veljavne koncesijske pogodbe, ki je bila tedaj pravno neupravičeno sklenjena,« napovedujejo na MOK.
Kranjska občina sicer toži Floro Sport za sodno razvezo petletne koncesijske pogodbe, ki se bo konec leta iztekla. Po sklenitvi pogodbe s podjetjem Flora Sport je namreč Državna revizijska komisija (DVK) na zahtevo ministrstva za javno upravo izvedla revizijo razpisnega postopka in ugotovila določene nepravilnosti. V sklepu, izdanem 10. julija 2019, je med drugim zapisala: »Dvom v naročnikovo enakopravno in nediskriminatorno obravnavo ter v transparentno vodenje postopka je v konkretnem primeru še toliko večji, saj je izločeni ponudnik, kot pravilno opozarja vlagatelj, oddal (naj)ugodnejšo ponudbo. Cena izbranega ponudnika znaša 552.130,51 evra brez DDV, cena izločenega konkurenta pa 243.029,07 evra brez DDV, poleg tega je treba tudi upoštevati, da sta navedeni ceni ponujeni za eno leto opravljanja razpisanih del, pogodba za izvajanje razpisane storitve pa je z izbranim ponudnikom podpisana za dobo petih let.«
DVK pa pred štirimi leti kljub ugotovljeni utemeljenosti zahtevka za revizijo razpisnega postopka ni razveljavila. Kot je namreč tedaj ugotovila, ugotovljenih kršitev naročnika, torej MOK, ni bilo mogoče več odpraviti, saj je ta 14. decembra 2018 z izbranim ponudnikom Floro Sport že sklenila koncesijsko pogodbo. Tako lahko MOK razvezo te pogodbe uveljavi le v pravdnem postopku, ki pa ga sodišče še vedno rešuje.