Novinar Janez Markeš, nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber, jeseniški župan Peter Bohinec in zdravnica Marija Mulej / Foto: Nik Bertoncelj

Ne v zidove, vlagati je treba v paciente

Na Jesenicah so govorili o gradnji nove regijske bolnišnice. Pa jo Gorenjska sploh potrebuje?

Sodelujoči na okrogli mizi so si bili enotni, da bi izguba bolnišnice za Jesenice pomenila katastrofo in da bodo storili vse, da ostane na sedanji lokaciji.

Jesenice – »Živimo v strahoviti krizi – 140.000 ljudi nima osebnega zdravnika, čakalne dobe so daljše od enega leta, pomanjkanje zdravstvenega kadra je ogromno. Da bi v tem času, ko potrebujemo denar za paciente, skrajševanje čakalnih dob in nove zdravstvene delavce, ta denar vlagali v zidove, je zame absolutno nesprejemljivo,« je na sredini okrogli mizi na Jesenicah dejal Dušan Keber, zdravnik in nekdanji zdrav­stveni minister, danes tudi predstavnik civilne iniciative Glas ljudstva. Okroglo mizo z naslovom Jesenice – regijsko zdravstveno središče je pri­pravila Občina Jesenice, na njej pa so ponovno opozorili, da bolnišnica mora ostati na Jesenicah. To so z več različnih vidikov poleg Dušana Kebra argumentirali tudi novinar Janez Markeš, dolgoletna zdravnica v Splošni bolnišnici Jesenice Marija Mulej in jeseniški župan Peter Bohinec. Vsi sodelujoči so Jeseničani oziroma so, tako kot Keber, vsaj del življenja preživeli na Jesenicah.

Ni potrebe po gradnji

Poudarili so, da v današ­njem času ni nobene potrebe po gradnji nove regijske bolnišnice, za katero si prizadevajo tudi v Kranju in Radovljici. Prepričani so, da je treba razvijati in nadgraditi bolnišnico na sedanji lokaciji na Jesenicah. Ne nazadnje so v zadnjih letih v njeno posodobitev vložili okrog trideset milijonov evrov, v bližini sta tako srednja zdrav­stvena šola kot fakulteta za zdravstvo, zelo pomemben pa je tudi socialno-družbeni vidik, ne nazadnje je Splošna bolnišnica Jesenice drugi največji zaposlovalec v občini. Ob tem so se tudi vprašali, ali Gorenjska sploh potrebuje novo regijsko bolnišnico. Zdravnica Marija Mulej je navedla, da ima jeseniška bolnišnica 262 postelj, a jih uporablja le 140. Poleg tega je na Gorenjskem v Kliniki Golnik 190 postelj, 155 jih ima psihiatrična bolnišnica v Begunjah, 56 pa Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj. Skupaj je to 665 postelj in poraja se vprašanje, ali je potrebnih še dodatnih 600. Dušan Keber je ob tem menil, da bi Gorenjci bolj potrebovali dodatne centre za dnevno diagnostiko, saj ljudje želijo priti do diagnoze, ne ležati v bolnišnici, je dejal.

Opozorili so tudi na pomanjkanje kadra, že danes v državi primanjkuje vsaj tisoč zdravnikov. Kako bodo torej zagotovili kader za morebitno novo regijsko bolnišnico, so se vprašali. Novinar Janez Markeš je ob tem poudaril, da Jesenice bolnišnice nikakor ne smejo dati, vprašal pa se je tudi, kakšna ozadja, motivi in lobiji vodijo oblast, da si prizadeva za tako drago investicijo, in to v času, ko se je zdravstvo začelo sesedati samo vase. »Velika igra se igra na ravni velikih strank,« je menil in dodal, da se pri tako velikih projektih levica in desnica neverjetno dobro razumeta ... Župan Peter Bohinec pa je ob tem opozoril, da so Jesenice izvzete iz dogovarjanj na ministrstvu za zdravje, kjer da si kljuko podajajo predstavniki Kranja in Radovljice.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 1. maj 2020 / 07:49

Praznik »teledela«

Kaj se dogaja z delom? Vse manj nas je v rudnikih in tovarnah, vse več na uslugo za različne storitve, od klasičnih obrtniških do vrhunskih intelektualnih, od prostitutk do vrhunskih znanstvenikov …

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

S kuhalnico do olimpijske medalje

Na pobudo Janeza Lenčka so slovenski vojaški kuharji svoje znanje začeli predstavljati tudi svetu. Pred dvema letoma so na svetovnem prvenstvu osvojili srebro, sedaj se odpravljajo na olimpijado v Nem...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Tudi slepi uživajo v lepotah

Petra Možina si je za diplomsko nalogo na oddelku za krajinarsko arhitekturo pri Biotehniški fakulteti izbrala ureditev parka pred Starološkim gradom ter vodilno pot za slepe in slabovidne v Škofji Lo...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Učiteljski poklic je privilegij

Mirjana Pretnar, upokojena profesorica defektologije, je prejela državno nagrado za življenjsko delo na področju šolanja otrok s posebnimi potrebami.

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Nenavadna podražitev elektrike

Elektro Gorenjska se je reševanja prenizkih cen električne energije za gospodinjstva lotil na nenavaden način - odslej bodo zaračunavali stroške vodenja računa in kaznovali potratne uporabnike.

Kronika / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Planincu na skalah spodrsnilo

V ponedeljek dopoldne se je na pobočju Košute oziroma pod Košutnikovim turnom smrtno ponesrečil 26-letni planinec iz Dobove.