Med dovoljenimi lokacijami za ulične poslikave je tudi podhod pod Likozarjevo ulico. / Foto: Tina Dokl

Določili lokacije za grafitiranje

V Mestni občini Kranj, kjer se pogosto srečujejo s težavo uličnih poslikav na tuji posesti, so določili pogoje in lokacije, na katerih je grafitiranje dovoljeno. Poskušali bodo zagotoviti še sredstva za odstranjevanje neprimernih grafitov.

Grafitar bo moral predložiti idejno zasnovo poslikave, želeno lokacijo, oceniti čas izdelave in trajanje poslikave, o ustreznosti bo nato presojala komisija za umestitev poslikav v urbano središče Kranja in v primeru pozitivne odločitve izdala soglasje. Nadzor nad izvajanjem poslikave bo izvajalo medobčinsko redarstvo.

Na Mestni občini Kranj si želijo več kakovostnih poslikav ter izboljšane podobe javnih objektov.

Kranj – Kranjski urad za okolje in prostor je septembra lani na pobudo mestnega sveta pristopil k urejanju problematike uličnih poslikav na tuji posesti. »Te pogosto enačimo z vandalizmom, po drugi strani pa je ulična umetnost, kot so grafiti (poslikave s črkami), street art (slike, ilustracije) in murali (umetniške stenske poslikave), del umetniškega likovnega izraza in sestavni del urbane kulture,« so pojasnili na Mestni občini Kranj (MOK), kjer si želijo več kakovostnih in sporočilnih poslikav ter izboljšane podobe javnih objektov. V sodelovanju s predstavniki grafitarjev, Komunale Kranj, delovne skupine MOK in s podporo krajevnih skupnosti so zato določili kriterije in lokacije, kjer so poslikave dovoljene.

Med dovoljenimi lokacijami so podhodi, in sicer pod Cesto Jaka Platiše, pod Likozarjevo ulico, pod Cesto Rudija Šeliga pri trgovini Spar, pod Cesto talcev pri nekdanji cvetličarni Flora, pri Osnovni šoli Staneta Žagarja, Cesta 1. maja, pod železniško progo na cesti Kranj–Besnica, ter podvoz in stopnišče pri Supernovi Savski otok, poleg tega še stene oziroma zidci (transformatorska postaja Elektro in stopnišče v Ulici Rudija Papeža, pri otroškem igrišču Drulovka - Orehek, pod Kokrškim mostom na Poštni ulici, pod železniškim mostom v Struževem), betonski infrastrukturni objekt pod Delavskim mostom in nekaj točk v Športnem centru Kranj.

Kot pravijo na kranjski občini, so dovoljenje lokacije in objekti tisti, ki so v njihovi lasti ter tisti s pisnim dovoljenjem lastnika objekta. Poleg tega izbrane lokacije niso sporne z vidika cestne varnosti in prostorskega planiranja ter so jih kot želene in ustrezne predlagali predstavniki grafitarjev. »Razen redkih izjem niso v starem mestnem jedru,« so poudarili na občini, ob tem pa pojasnili, da je podlaga za urejanje področja grafitiranja določena v 13. členu Zakona o varstvu javnega reda in miru, ki določa, da se kaznuje tisti, ki piše ali riše po zidovih, ograjah ali drugih javno dostopnih krajih, razen na krajih, kjer je to dovoljeno.

Za ustvarjanje ulične umestnosti na dovoljenih lokacijah bo moral grafitar predložiti idejno zasnovo poslikave, želeno lokacijo, oceniti čas izdelave in trajanje poslikave. O ustreznosti bo nato presojala komisija za umestitev poslikav v urbano središče Kranja in v primeru pozitivne odločitve izdala soglasje. Nadzor nad izvajanjem poslikave bo izvajalo medobčinsko redarstvo.

Seznam lokacij s fotografijami, kako do soglasja MOK, kakšni so pogoji in potek postopka ter druge informacije so dostopni na spletni strani MOK, vendar pa nabor ni končen in se bo nadgrajeval glede na razvoj mesta in dogajanje v njem.

V starem mestnem jedru prepovedano

Na drugi strani, pravijo na kranjski občini, so problematični tisti grafiti, ki jih ni mogoče oceniti kot umetniški izraz oziroma so na neprimernih lokacijah, zlasti v starem mestnem jedru. Želja MOK je namreč ohraniti podobo kulturnega, urejenega ter arhitekturno skladnega mesta. »Ki stopa v korak s časom, zato tam prepovedujemo poslikave,« so dodali.

Izjemoma so dovoljeni le murali, ki že nadgrajujejo objekte v okolici Layerjeve hiše in pri Kokrškem mostu, na zidcu pred Mestno knjižnico, na objektu Podrtina v Tavčarjevi ulici, na vogalu in fasadi Mergentalerjeve hiše, na slepem zidu Glasbene šole in na igrišču Pungert.

»V starem mestnem jedru je trenutno kar nekaj neprimernih zidnih poslikav oziroma so na neprimernih mestih, kot so objekti kulturne dediščine, arhitekturne posebnosti mesta in na zasebni posesti,« ocenjujejo na MOK, kjer nameravajo v prihodnje zagotoviti sredstva za njihovo odstranjevanje. »Ideja je, da se sredstva, ki so namenjena prenovi nepremične kulturne dediščine v MOK in se zaradi nepravočasne izvedbe pogosto ne porabijo, namenijo obnovi delov fasad, ki so porisane z grafiti,« so pojasnili. V tem primeru bi pod nadzorom Zavoda RS za varstvo kulturne dediščine lastnike objektov pozvali k oddaji soglasja in fasade premazali z ustreznim premazom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 28. november 2015 / 13:52

Šteli korake in delili objeme

Center Korak in društvo Klub en korak več sta pripravila tradicionalni bazar, ob njem pa so obiskovalce spomnili na svoje velike in majhne korake, pripravili modno revijo in glasbene točke ter delili...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 14. januar 2008 / 07:00

Po avtocesti v nasprotno smer

Povodje - Minuli četrtek okoli 16.15 se je pri počivališču Povodje na avtocesti Kranj-Ljubljana pripetila prometna nesreča, v kateri je ena oseba utrpela hude rane, ena pa lahke....

Kronika / ponedeljek, 14. januar 2008 / 07:00

Vinjenih trinajst odstotkov voznikov

Kranj, Škofja Loka - V noči na soboto so policisti na območju policijskih postaj Kranj in Škofja Loka izvedli poostren nadzor prometa po metodologiji Promil. V nadzoru je sodelov...

Kronika / ponedeljek, 14. januar 2008 / 07:00

Kriminal

Iz izložbe vzel ure Kamnik - V četrtek okoli 23.20 je neznani storilec razbil izložbo trgovine v Kamniku. Iz nje je vzel približno dvajset ur in s tem...

Splošno / ponedeljek, 14. januar 2008 / 07:00

Prvi se je rodil Jusuf

V jeseniški bolnišnici so na letošnjega prvega novorojenčka morali počakati vse do 3. januarja, ko se je vendarle rodil 4150 gramov težak in 57 centimetrov dolg Jusuf.

Splošno / ponedeljek, 14. januar 2008 / 07:00

V krvi jeseniških otrok ni svinca

Na Občini Jesenice so se v skladu s programom varstva okolja lani odločili, da bodo pri triletnih otrocih začeli opravljati meritve koncentracije svinca v krvi. Kri so lani odvzeli 95 otrokom (na...