Okušali izročilo in pletli nitke
Zadnjo aprilsko nedeljo sta se v Kranju zgodila dva folklorna koncerta: enega je gostil Dom krajanov Primskovo, drugega pa Kulturni dom Predoslje. Prvi je nosil naslov Ozarina kuh'na: Okusi izročila in ga je pripravila Akademska folklorna skupina Ozara Kranj, drugega z naslovom Pletemo, pletemo nitke pa je ob 45-letnici delovanja organiziralo Kulturno društvo Folklorna skupina (KD FS) Iskraemeco Kranj.
Na Primskovem so se tako obiskovalci že 71. letnega koncerta skupaj s folklorniki podali na zanimivo plesno in kulinarično popotovanje z Gorenjske skozi Belo krajino, Štajersko in Rezijo pa vse do Koroške, Prekmurja in Dolenjske. Okušali pa so lahko tradicionalne jedi s pridihom današnjih dni in Ozare.
Iza Krampl nam je razložila: »Gre za letni koncert Akademske folklorne skupine Ozara Kranj. Tokrat smo se projekta lotili nekoliko drugače. Folklora v svojem bistvu pomeni celoto znanja, pripovedi in umetniškega ustvarjanja, ki se ohranja in prenaša med ljudmi. Vselej pa je bila del vseh običajev in druženj tudi hrana. Točno to povezavo smo želeli poudariti z letošnjim celovečernim koncertom.« Dogodek je bil torej prežet s plesom, petjem, glasbo in pripovedmi ter odlično hrano. Večerni program – naslovili bi ga lahko tudi Jedilnik – je tako obiskovalce popeljal »od Gorenjske in žegnanja, belokranjskega tepežkanja, pustnih običajev v Reziji in na Štajerskem, do jajčerije na Koroškem, likofa v Prekmurju, ohceti na Dolenjskem.«
Jajčerija je nov koroški splet
Letos so predstavili popolnoma nov koroški splet z imenom Jajčerija. Z njim so se uvrstili tudi na Regijsko Maroltovo srečanje. Poleg tega pa so obudili nekaj spletov, kot so omenjena Dolenjska ohcet, Rezijanski nemi ples in Pokop pusta. »Nekaj naših 'klasik', kot so Gorenjsko žegnanje in Štajerska pustna smo spremenili in iz njih izluščili zanimive postavitve prav za letni koncert,« nam je še zaupala Kramplova.
Zaradi izjemno velikega števila nastopajočih in raznolikosti pokrajin pa sta imeli kostumografinja in garderoberka skupine Ozara kar nekaj težav, saj se je skozi koncert velika večina nastopajočih večkrat preoblekla, kar zagotovo ne pomeni lahke izvedbe programa.
Na koncertu je nastopilo osem sekcij: vodilna in mladinska plesna skupina, dve otroški skupini, Bodeče neže, Kranjski furmani in nova skupina mladih pevk Tičice, vse skupaj pa je spremljala njihova godčevska skupina. Med nastopi pa so obiskovalci uživali v sedemhodnem hladnem degustacijskem meniju, ki ga je prav za koncert pripravil kranjski Bazen bar & BBQ. Slednji je bil zasnovan na t. i. finger foodu, poleg hrane pa so kot osmi hod ponudili tudi kozarček vina in jabolčnega mošta.
Pletemo, pletemo nitke
Koncert ob 45-letnici delovanja Kulturnega društva Folklorne skupine Iskraemeco Kranj je gostil Kulturni dom v Predosljah. Dvorana je bila razprodana do zadnjega sedeža. Za prepletanje besed ter s tem neke vrste povezovalne vložke med točkami je ponovno poskrbel Sebastijan Sajovic, tokrat v vlogi t. i. vandrovca. Zanimivo pa je bilo tudi videti, kako so ga plesalci skozi celoten koncert oblekli. Podarjali so mu vse od kmečkih hlač do cule s soljo, nogavic, čevljev, predpasnika, suknjiča. Celo kruh in nagelj. In tako so vandrovec in folklorniki ves koncert prepletali plesne, pevske in glasbene niti po Sloveniji. Prisluhnili smo violinam, vokalni skupini, godalnemu sestavu, glasbenemu ansamblu, tamburaški skupini Iskraemeco, zaplesali pa so člani ter starejša in mlajša otroška skupina KD FS Iskraemeco Kranj.
Ker pa je šlo tudi za 45-letnico delovanja KD FS Iskraemeco Kranj, je na koncu Slavica Okorn iz kranjske območne izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti podelila Maroltove jubilejne značke članom, ki so pri društvu že pet, deset, petnajst, trideset in več let. Marija Šenk pa je s ponosom prejela tudi posebno jubilejno priznanje za delovanje folklorne skupine oziroma društva.