O izzivih regije
V torek so novinarski kolegi iz Časnika Finance ponovno organizirali Gorenjski razvojni forum. Poleg razprave o lokaciji gorenjske regijske bolnišnice so gostje osvetlili tudi nekatere izzive gospodarstva in projekte, ki regijo čakajo v prihodnje.
Kranj – V pogovoru z direktorjem in glavnim urednikom Financ Petrom Franklom je pogled »od zunaj« ponudil Bahaa Abdullah, član uprave in izvršni direktor Iskraemeca. »Gore, lepa narava in kvaliteta življenja, ki je tukaj odlična,« je brez oklevanja odgovoril na vprašanje, kaj ga že skoraj poldrugo desetletje »drži« v Sloveniji oz. na Gorenjskem. »Z dva tisoč evri lahko tukaj živiš veliko bolje kot v Švici z osmimi,« je potegnil še eno vzporednico z državo, s katero se Slovenci tako radi primerjamo.
Kot je uvodoma dejal kranjski župan Matjaž Rakovec, je gorenjska prestolnica nekoč že bila »Silicijeva dolina« nekdanje skupne države, zdaj želijo to tradicijo obuditi, predvsem pa Kranj postaviti na svetovni zemljevid. Pomemben prispevek k temu daje kranjska Kovačnica, kjer je potekal dogodek in kjer se rojevajo številne podjetniške ideje.
Iz Kovačnice prihajata tudi Marcel Nahtigal, soustanovitelj Krožnika, in Bine Logar, direktor podjetja Back to Basics, ki sta skupaj s soustanoviteljem podjetja ElevonX Matejem Megličem odstirala začetke svojih podjetniških poti. Kot je dejal Nahtigal, ki s sodelavci razvija aplikacijo, s katero bi kupcem omogočili nakup hrane, preden bi jo trgovci iz različnih razlogov zavrgli, s čimer poskušajo zmanjšati količine zavržene hrane, se je v Kovačnici kalil od samega začetka svoje podjetniške poti.
Tudi Bine Logar pravi, da se vedno najprej obrnejo na kolege znotraj Kovačnice, ko iščejo sodelovanje drugih podjetnikov. V Back to Basics sicer skozi maketarstvo želijo otroke navdušiti za tehnične poklice, pri tem pa nudijo tudi pomoč v spletni učilnici in s pomočjo videoklica. »Če bo otrok že zelo zgodaj začel razvijati svojo tehnično plat, je veliko več verjetnosti, da se bo kasneje odločil za tovrstni poklic,« je dejal Logar.
V podjetju ElevonX, ki danes zaposluje že 12 sodelavcev, razvijajo brezpilotna letala za širok nabor uporabe – pred časom so denimo izvedli tudi poskusno dostavo krvnih vzorcev v bolnišnico. A kot pravi Matej Meglič, je trenutno eden večjih izzivov, s katerimi se srečujejo, zakonodaja, ki še ne dohaja tehnološkega razvoja na tem področju.
ElevonX deluje na območju tržiškega BPT, kjer po besedah Roka Šimenca, direktorja BSC – Regionalne razvojne agencije Gorenjske, skupaj z občino želijo vzpostaviti inkubator, namenjen predvsem proizvodnim podjetjem, ki bo tako dopolnil dejavnosti v Kovačnici.
Na Gorenjskem se tako v prihodnje obeta več smelih projektov, med glavnimi izzivi pa je več govorcev poudarilo pomanjkanje delovne sile. »Ideje so odlične, a brez kadrov ne bo šlo,« je povzel kranjski podžupan Janez Černe, ki si zato želi združevanja gorenjskih visokošolskih zavodov.