Žabjih trupelc je bilo za celo samokolnico. / Foto: Zala Prevoršek

Žabe so pomembne za okolje

Kar za samokolnico žabjih trupelc je v ribniku pod cerkvijo na Godešiču našla dr. Zala Prevoršek iz Društva Žverca. Neprijetno najdbo je prijavila policiji.

»Ali so žabji kraki, ki jih lahko naročimo v gostilnah, zares uvoženi iz Vietnama?«

Godešič – Četudi je njega dni v veliko vaseh na Gorenjskem to bila folklora, je treba vedeti, da je žabe, ki se velikokrat znajdejo na krožnikih takih in drugačnih sladokuscev, prepovedano loviti in ubijati. Na to dejstvo se več kot očitno ni oziral nekdo (ali skupina njih), ki je pred tedni lovil žabe na Godešiču oziroma po tamkajšnjih mlakah in vodnih zavetjih. Kar za samokolnico žabjih trupelc je v ribniku pod cerkvijo na Godešiču našla dr. Zala Prevoršek iz Društva Žverca. Neprijetno najdbo je prijavila policiji.

»Verjetno je večina že slišala za akcijo Pomagajmo žabicam v Hrašah. Mi žabe, ki jih prenesemo čez cesto, štejemo, v zadnjih letih je upad ogromen. Včasih smo jih prenesli okrog 18 tisoč, zdaj le še kakih tri tisoč. Rjavih žab je vse manj, zelene skoraj ne vidiš več. Te živali so zaščitene, so na rdečem seznamu, tako kot lastovke in štorklje,« pove Prevorškova in razmišlja, ali bi ljudje prej kaj ukrenili, če bi nekdo začel ubijati lastovke.

»Ko se žabe selijo in mrestijo, so počasne, ker nosijo jajčeca, takrat so največkrat v parih, drugače se žabe ne da kar tako ujeti. Zaradi strašne ogroženosti žab je nujno, da če slišite, da jih kdo lovi in ubija, ne pogledate stran in ne preslišite, ampak to prijavite policiji.«

Žabe na krožnikih gostiln

Nekatere gostilne žabje krake ponujajo na svojih menijih. »Poraja se vprašanje, ali so žabji kraki, ki jih lahko naročimo v gostilnah, zares uvoženi iz Vietnama. Ali potem lahko tudi lastovke uvažamo iz Vietnama … Je res treba imeti na meniju meso zaščitene živali, ki v državah tretjega sveta ni zaščitena?« se sprašuje Prevorškova in se zamisli tudi o tem, ali je res treba, da je v letu 2023 taka jed sploh še na meniju. »Tako kot v Italiji liščki in meniščki, to se mi zdi popolnoma nerazumljivo.«

Še kdaj slišite žabje regljanje?

Dvoživke, med katere spadajo žabe, so pomemben kazalnik stanja v naravi, pravijo na Zavodu za varstvo narave. »Življenjska okolja dvoživk, v katerih je veliko vrst in osebkov, predstavljajo zdravo in uravnoteženo okolje. Ko nenadoma izginejo ali se njihovo okolje opazno in neprekinjeno zmanjšuje, je to opozorilni znak, da se razmere v okolju slabšajo, tudi ko drugih sprememb še ni zaznati.« Spomnimo se lahko, kako so včasih regljale poleti, zadnje čase tega ni več slišati. »Včasih so bile, zdaj jih ni več, če so zaščitene, jih ne pobijajte,« še enkrat znova poudarja dr. Zala Prevoršek, ki se sicer zaveda, da včasih lov na žabe ni bil problematičen. »A takrat jih je bilo dosti in ljudje so bili lačni, zdaj pa jih ne lovijo zaradi pomanjkanja hrane, temveč zgolj iz objestnosti.«

<strong>Prijavo z Godešiča obravnava policija</strong>

Škofjeloški policisti so bili o lovu na žabe obveščeni v zadnjem tednu marca. »Preiskava še poteka,« so zapisali in ob tem pojasnili, da so rjave žabe v Sloveniji z zakonom zaščitene. »Varstvo prostoživečih živali in rastlin ureja Kazenski zakonik. V primeru zaznanih kaznivih ravnanj policisti vodijo predkazenski postopek o sumu storitve kaznivega dejanja nezakonitega ravnanja z zavarovanimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami po 344. členu Kazenskega zakonika. Za to kaznivo dejanje je predpisana kazen zapora do treh let.« Sicer je letos to na Gorenjskem prvi primer tovrstnega kaznivega dejanja. Lani policisti niso obravnavali niti enega, predlani pa tri.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Kamničan-ka / petek, 11. januar 2019 / 12:44

Kamničan-ka, št. 1

Kamničan-ka, 11. januar 2019, št. 1

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sobota, 4. junij 2022 / 20:36

V petek potrdili 294 okužb s koronavirusom

Ljubljana – V petek so ob 610 PCR-testih in 2689 hitrih antigenskih testih potrdili 294 okužb z novim koronavirusom. Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 3819 aktivnih primerov okužbe. Sedemdnevno...

Mengeš / sobota, 4. junij 2022 / 18:01

Podelili najvišje priznanje

V mengeškem kulturnem domu so prejšnjo nedeljo počastili občinski praznik, ki ga zaznamujejo na rojstni dan rojaka Janeza Trdine. Tokrat so podelili tudi naziv častnega občana, prejel ga je Janez Per.

GG Plus / sobota, 4. junij 2022 / 17:46

Aktivnejšo vlogo učencem

Med letošnjimi dobitniki Kumerdejevih priznanj je tudi Osnovna šola Šenčur. Kot so utemeljili na Zavodu RS za šolstvo, se skladno z vizijo šole vključujejo v projekte in poskuse za prenos sodobne peda...

Zanimivosti / sobota, 4. junij 2022 / 16:16

Izbirajo naj planinsko kočo

Kranj – V ponedeljek, 30. maja, se je začela že osma sezona izbora Naj planinska koča, v katerem letos sodeluje 155 planinskih koč, od tega 30 visokogorskih in kar 125 planinskih koč na nižje ležeč...

Slovenija / sobota, 4. junij 2022 / 16:11

Ogrožena civilizacija

Maja 2022 je v Davosu spet »v živo« zasedal Svetovni gospodarski forum. Na njem smo slišali več opozoril, da je civilizacija ogrožena. Katera civilizacija? Naša (zahodna) ali človeška v celoti? Bojimo...