S traktorji v Ljubljano
Kmetje so v torek na protestu v središču Ljubljane ponovno zahtevali od vlade izpolnitev zahtev, ki so jih predstavili že na opozorilnih protestih ob koncu marca. Kmetijska ministrica Irena Šinko kmetom sporoča: »Pogajanja so še vedno odprta.«
»Ko kmet protestira, država že krvavi ...«
Ljubljana – Sindikat kmetov Slovenije je s podporo kmetijsko-gozdarske zbornice, zveze podeželske mladine, zadružne zveze in zveze kmetic v torek pripravil nov protestni shod, tokrat pred parlamentom v Ljubljani. Shoda se je udeležilo več tisoč kmetov, po oceni sindikata jih je bilo okoli tisoč petsto s traktorji, od tega se jih je približno tristo pripeljalo iz gorenjske smeri. Protest je potekal mirno, a je kljub temu močno ohromil promet v središču Ljubljane in na nekaterih mestnih vpadnicah.
Zahtevajo izpolnitev zahtev
Kmetje so že z napisi na transparentih opozarjali, kaj jih žuli oziroma kakšen odnos države do kmetijstva si želijo, veliko pa so o tem povedali govorniki, med njimi so bili tudi kmetje in čebelarji. Ponovili so zahteve, ki so jih že 24. marca predstavili na opozorilnih protestih po Sloveniji. Zahtevajo spodbudnejše okolje za kmetovanje, zmanjšanje območja Natura 2000, omilitev okoljskih zahtev, izvedljive in administrativno nezahtevne ukrepe, usklajevanje neposrednih in drugih kmetijskih plačil z inflacijo, zmanjšanje populacije zveri in divjadi, zavrnitev uredbe o trajnostni rabi fitofarmacevtskih sredstev, pravične cene za kmete, zmanjšanje davčnih bremen, zaščito najboljših kmetijskih zemljišč, ureditev odnosov v verigi preskrbe s hrano ...
»Vztrajali bomo do konca«
»Kmet se odloči za protest potlej, ko so razmere že res nevzdržne. In ko kmet protestira, država že krvavi,« je na protestu dejal predsednik sindikata Anton Medved in poudaril, da so se za nov protest odločili potlej, ko vlada ni uresničila njihovih zahtev oziroma so od nje dobili gradiva, ki so za kmete nesprejemljiva, zavajajoča in ponižujoča. »Ne protestiramo zato, ker hočemo več denarja, ampak zaradi tega, ker želimo ohraniti pravico do kmetovanja. Zahtevamo vzdržne pogoje za kmetovanje in pravično kmetijsko politiko,« je dejal Medved in pozval vlado, da začne delati v dobrobit kmetijstva in poišče rešitve za kmeta in potrošnika. »Iz nas, kmetov, se ne bo nihče norčeval, vztrajali bomo do konca. Povezani smo kot že dolgo ne.«
Dogovor je še mogoč
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko je v odzivu na torkov protest poudarila, da so pogajanja s kmeti še vedno odprta in da je dogovor s kmeti še mogoč. Ministrstvo je sindikatu in drugim organizacijam že poslalo nova izhodišča za pogajanja in predlagane rešitve glede režimov na območjih Natura 2000, okoljsko občutljivega trajnega travinja, masne bilance, pogojenosti, trgovinskih sporazumov, kartiranja zemljišč ter odvzema divjadi in divjih prašičev iz lovišč.